Márnice na Hlučínsku ukrývala poklad z 2. světové války. Vážil přes 20 kg!

Na hřbitově v Ludgeřovicích na Hlučínsku probíhá v těchto dnech rekonstrukce bývalé márnice. Minulý pátek tam pracovníci našli poklad z druhé světové války. Co poklad obsahuje, a kdo ho na hřbitově ukryl?

Současná budova na ludgeřovickém hřbitově u kostela sv. Mikuláše sloužila v minulosti jako márnice. Nyní nemovitost prochází kompletní rekonstrukcí. Před započetím prací nic nenasvědčovalo tomu, že by relativně běžná rekonstrukce mohla přinést vzrušující objev.

Minulý pátek ale proběhlo odkrytí staré podlahy, pod kterou objevili dělníci zvláštní anomálii. Hlína pod podlahou byla doslova plná mincí. Podle starosty Ludgeřovic Daniela Havlíka se jedná až o pět tisíc mincí. Celkový nález váží přes dvacet kilogramů. „Jedná se o drobné mince hodnoty 1, 5, 10 a 50 Pfenniků, které na konci války ztratily hodnotu a můžeme jen spekulovat, proč skončily pod podlahou márnice. Nyní zkusíme zjistit, zda mají mince nějakou hodnotu a popřemýšlíme, jak s nimi dále naložit a zda se dají alespoň částečně vyčistit,“ říká starosta obce Ludgeřovice Daniel Havlík.

Proč byly mince ukryté pod podlahou bývalé márnice, a kde je tam ukryl, se prozatím neví. Je pravděpodobné, že mince pod zem ukryl místní farář po skončení války. Po válce totiž tyto mince okamžitě ztratily svou hodnotu a jakékoliv artefakty, včetně nacistické měny, byly nežádoucí. Je možné, že se pan farář takto kulantně německé měny zbavil. Aktuálně se obec Ludgeřovice snaží neobvyklému nálezu přijít na kloub. Po prozkoumání mincí je možné, že budou využity obcí a místní farností jako památeční mince.

Mince z 2. světové války, zdroj: Facebookový profil Daniela Havlíka
Nález mincí v Ludgeřovicích, Facebookový profil Daniela Havlíka
Mince byly v zemině pod starou podlahou, zdroj: Facebookový profil Daniela Havlíka
Reklama