Literární a filmová sláva ze Slezska

Málokteré slezské město se může pochlubit tím, že se v něm odehrává novela, navíc novela, která byla úspěšně zfilmována. Klimkovice takovým městem jsou.

V minulém století prožila část svého života ve městě Klimkovice spisovatelka Jarmila Glazarová. Slezské Klimkovice ve svých dílech velmi dobře zachytila především díky zdařilým popisům a díky výstižné jazykové charakteristice postav. Některé postavy Glazarová nechává hovořit slezsky, některé německy, některé hovoří česky. Glazarová dokázala zachytit prostředí Slezska tak plasticky, že jsou její díla, přestože byla poprvé vydána na konci 30. let minulého století, dodnes čtena.

Nejznámější z knih Jarmily Glazarové se stala Vlčí jáma, především díky tomu, že byla v roce 1957 úspěšně zfilmována. Filmový příběh sice nebyl natáčen přímo v Klimkovicích, ale slezské reálie v něm byly zachovány. V hlavních rolích tohoto proslulého filmu se objevily tehdejší filmové hvězdy Jiřina Šejbalová a Jana Brejchová, film dokonce získal dvě významná ocenění na prestižním mezinárodním filmovém festivalu v italských Benátkách.

Jak vypadá město, kde se odehrál slavný literární příběh?

Klimkovice jsou malé město v ostravské průmyslové oblasti, žije zde okolo 4 000 stálých obyvatel. Najdete tady půvabné starobylé náměstí a renezanční zámek, který v minulosti vyhořel a dnes slouží veřejnosti. Klimkovice na svém webu dávají najevo, že vždy byly v silně zgermanizovaném Slezsku čistě českým městem.

Kdysi typické malé město, jakých bychom ve Slezsku našli mnoho, dnes leží pouhých sedm kilometrů od Ostravy. Původně Ostrava ležela dál, postupně se ale rozšiřováním svého území ke Klimkovicím přiblížila. Ostravská průmyslová aglomerace vtahovala Klimkovice do sebe již od svého vzniku, řada klimkovických obyvatel nacházela obživu v ostravských průmyslových podnicích, ale Klimkovice si udržely samostatnost a svébytnost. Jsou samostatným městem i dnes.

Změna charakteru historického městečka v průmyslové oblasti nastala v Klimkovicích koncem minulého století. Na nedalekém vrchu Hýlov byly postaveny poměrně rychle moderní lázně, a tak se z Klimkovic náhle stalo lázeňské město. Je to pro místní velká změna. Infrastruktura města nikdy v historii nepočítala s turistickým ruchem, natož s lázeňstvím, a tak se město musí učit, jak s lázeňstvím naložit. Pokud se to naučí, stanou se Klimkovice jedním z významných lázeňských měst a sláva Vlčí jámy z Klimkovic vybledne.

Eva Tvrdá

Reklama