Lidové pranostiky: V říjnu mráz a větry – leden, únor teplý

Říjnové počasí by podle pranostik mělo souviset s počasím v následující zimě. Německý meteorolog F. Baur zkoumal teploty ve střední Evropě v letech 1802 – 1952 a došel k závěru, že souvislost teplot mezi říjnem a lednem existuje.

Co tedy říkají naše pranostiky?

V říjnu mráz a větry – leden, únor teplý. Teplý říjen – studený listopad. Teplý říjen – studený únor. Je-li říjen velmi zelený, bude zato leden hodně studený. Bouřka v říjnu třebas malá, sotva na to zima stálá. Říjen když blýská, zima plíská. V říjnu mnoho dešťů, v prosinci mnoho větrů. Mlhy v říjnu – sněhy v zimě. Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude. Studený říjen – zelený leden. Mrazy v říjnu – hezky v lednu, krásný říjen – studený leden. Sněží-li brzy v říjnu, bude měkká zima. Když dlouho listí nespadne, tuhá zima se přikradne.

Září je meteorology považováno za měsíc s nejmenší průměrnou oblačností, měsícem s největší oblačností je pak listopad. Říjen tyto měsíce spojuje, a tak během tohoto měsíce většinou dochází k postupné změně pěkného bezoblačného počasí v listopadové plískanice.

Letošní září nás babím létem nepotěšilo, říjen je zatím velmi chladný. Dlouhodobá pozorování a měření nám však stále ještě naději na trochu tepla v podobě babího léta neberou. Slezská pranostika sice říká, že na svatého Placida (5. října) slunce ohně nevydá, ale díky studenému počasí tohoto září a počátku října nejsme letos příliš nároční. Potěší nás i velmi malá dávka slunečního ohně. A kdybychom se letos na podzim moc neohřáli, máme naději, že co v říjnu zimy přibylo, v lednu zase ubude.

Eva Tvrdá

Reklama