Lidové pranostiky: Co znamenají psí dny a proč svatá Markéta hází srp do žita?

Za jasné oblohy a silného slunečního záření dosahují u nás v červenci a srpnu teploty vrcholových hodnot. Dříve se o období červencových a srpnových veder mluvilo jako o psích dnech. Toto označení však nijak nesouviselo se rčením o počasí, do něhož by ani psa nevyhnal.

Psí dny (dies caniculares) začínaly ve starověkém Řecku a Římě východem hvězdy Sírius, nazývané Psí hvězda, ze souhvězdí Velkého psa (Canis Maior).  Sírius je na obloze viditelný těsně před východem Slunce  v období mezi 22. červencem a 23. srpnem a přináší ve Středomoří opravdu nejsušší a nejteplejší dny v roce. Označení psí dny se přeneslo na označení veder všeobecně nebo zůstalo v jazyce velmi pevně zachováno, jako se to stalo v ruštině. Slovo kanikuly rusky označuje prázdniny.

Během psích dní padají na našem území teplotní rekordy. Absolutní teplotní rekord padl loni, tedy 20. srpna 2012, kdy byla v Praze naměřena hodnota 40,4 stupňů Celsia. Byl tehdy překonán absolutní teplotní rekord z roku 1983, kdy byla v Praze 27. července naměřena teplota 40,2 stupňů Celsia. Předchozí rekord se uváděl pro celé Československo a byl naměřen 5. července 1950 v Komárně.

S psími dny souvisí jedna z nejznámějších červencových svatých, svatá Markéta. Její den připadá na 13. července a říká se, že háže srp do žita. Žně a vedra spolu velmi úzce souvisejí. Začátek žní však můžeme se svatou Markétou spojovat jen v nížinných oblastech. Průměrný začátek žní ozimého žita je 11. července na Hodonínsku, 12. července na Pardubicku a přímo na Markétu na Znojemsku. Pak následují podle nadmořské výšky další oblasti. Ve vyšších nadmořských výškách háže srp do žita spíše další slavná červencová svatá, Anna. Anna a její vliv však mají v českém počasí samostatnou kapitolu.

Červenec je z hlediska dlouhodobých průměrných měsíčních teplot nejteplejším měsícem ve střední Evropě. I když zrovna nepadají absolutní teplotní rekordy, dá červenec v průměru nejvíc tepla v roce. Snad ten letošní nezklame.

Eva Tvrdá

Reklama