Lidé míří za nákupy do Polska. O kolik jsou levnější hřbitovní svíčky a květiny?

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

V posledních dnech polské tržnice opět zažívají nápor českých zákazníků. Důvodem jsou blížící se Dušičky. Zákazníky lákají levnější hřbitovní svíčky, květiny i dušičkové věnce.

Reklama

Příkladem je polská tržnice v obci Zabełków nedaleko Bohumína. Až o desítky korun levněji zde lze nakoupit hřbitovní květiny a dušičkové věnce. „Na zdejší trhy jezdíme s manželem před dušičkami pravidelně. Je zde velký výběr květin, které jsou přibližně o šedesát korun levnější než u nás. Navíc trh nemáme daleko od domu,“ říká paní Věra ze Šilheřovic. Nápor lidí je velký také proto, že trhu v Zabełkówě mají otevřeno pouze tři dny v týdnu. Zatímco v sobotu se v davu lidí nedá příliš hnout, pak úterý a ve čtvrtek je nakupování klidnější.

O pár kilometrů blíže k hranicím s Bohumínem, v obci Chałupki, je několik prodejních stánků otevřeno po celý týden. Kromě velkého výběru květin lákají české zákazníky výhodné ceny svíček. Například střední olejové svíčky, které hoří až dva dny, stojí 7 Kč. V českých hypermarketech je cena více než dvojnásobná. „Je vidět, že trhovci před dušičkami zdražují. Svíčky ještě před třemi týdny byly o korunu až dvě levnější. Vyhrál ten, kdo se dříve zásobil,“ říká nakupující pan Karel ze Starého Bohumína.

Větší nápor lidí je znát i v zahradnictví v obci Ołza, která je vzdálená přibližně šest kilometrů od hranic. Lidé v zahradnictví nakupují květiny, vřesy a další podzimní dekorace.

Polské trhy se přizpůsobují sezónní poptávce, zanedlouho začne sezóna vánočních dekorací, ořechů, cukroví či plesových šatů a obleků. Místní obce, přes které se v sobotní dopoledne plynule táhnou kolony vozidel mířící do Polska, si tak od hustší dopravy na dlouho neodpočinou.

Reklama