Kyberšikana seniorů: Co ohrožuje seniory na internetu?

Foto: Pixabay

Kyberšikana se netýká pouze dětí a mladistvých. Ohroženy mohou být všechny věkové skupiny. Po dětech se nejvíce kyberšikana ve virtuálním prostředí dotýká seniorů. Jakým hrozbám jsme na internetu vystaveni? A jak se jim vyhnout?

Reklama

Fake news vytváří falešné obrazy společnosti

Charakteristickým znakem uživatelů internetu z řad seniorů je velká míra důvěřivosti. A právě s důvěřivostí se pojí rizika podvodu i šíření poplašných zpráv, neboli fake news. Starší generace je totiž náchylná k šíření senzacechtivých a neověřených zpráv, které se mnohdy vůbec nezakládají na pravdě. Podle průzkumu si až 40 % seniorských uživatelů internetu neověřuje pravdivost informací. Více se dočtete v článku Pozor na falešné zprávy: Řetězové e-maily útočí na seniory.

Dezinformace v podobě fake news představují pro starší generaci riziko, neboť vytváří falešné obrazy společnosti, které mnohdy útočí na základní principy demokracie,“ vysvětluje provozovatel portálu i-Senior.cz Jiří Aujezdský.

Vedle ovlivňování politických názorů je dalším cílem řetězových e-mailů podvodné vylákání peněz. To se děje například prostřednictvím takzvaných nigerijských mailů, které slibují pohádkové zbohatnutí například při pomoci s vyřízením dědictví či s uložením úspor. Tyto e-maily byly populární před několika lety a vyznačovaly se strojově překládanou češtinou. Uživatelé se již naučili na ně nereagovat, přesto pro některé mohou být novinkou a stále účinnou pastí.

Hrozbu ovšem představují také falešné sbírky na postižené děti či útulky zvířat. Ty jsou již psané spisovnou češtinou a od uživatele vyžadují vyšší míru ověřování. „Uživatelům doporučujeme maximální ostražitost. Základem je ověřit si, zda instituce, která požaduje finanční příspěvek, opravdu existuje. Přitom nestačí pouhá návštěva webové stránky, která může být podvrhem. Důležité je také najít uživatelské zkušenosti v diskuzních fórech a ve vyhledávačích. Zároveň vždy o názor požádejte vaše děti či vnoučata, která mají s problematikou větší zkušenosti,“ upozorňuje Jiří Aujezdský, který se zabývá kybernetickou gramotností.

Agresivní diskuze útočí na lidskou psychiku

Předmětem kyberšikany směřující na seniory může být také konverzační agresivita i vydírání. S tím se senioři mohou setkat na nejrůznějších diskuzních fórech i v obyčejných komentářích na Facebooku. Prostředí diskutujících je mnohdy nekultivované, vulgární a urážlivé. Stávají se případy, že se na seniora s dobře míněným komentářem snese vlna kritiky, agrese a urážek. „Vulgarity a urážky vadí každému z nás. Mnoho uživatelů internetu je přechází a nebere osobně. Bohužel to není případ starší generace, která na podobné reakce není připravená. Tím více se jich agresivní reakce dotýkají a mohou poznamenat jejich psychiku,“ říká Jiří Aujezdský, který zároveň dodává: „Ostatně to je také důvod, proč jsme na magazínu i-Senior.cz zrušili uživatelské diskuze.“

Čtěte také: Lidé na internetu věří každé hlouposti, říká odborník na mediální gramotnost a dezinformace

Krádeže dat jsou předmětem vydírání

Bezpečností experti zároveň upozorňují, že výjimkou nejsou ani krádeže identity, fotografií či dat, které jsou následným předmětem vydírání. Při využívání internetu proto buďte obezřetní především při spravování profilů na sociálních sítích a dejte si pozor, jaká data na internet nahráváte. Internet je výborným nástrojem pro komunikaci a vyhledávání informací, v jeho zákoutích se ale skrývají hrozby, které se nevyplácí podceňovat.

Reklama