Kupované sušené ovoce není tak zdravé, jak se zdá. Mnohdy obsahuje přidaný cukr

Máte v oblibě sušené ovoce? Jen tak k zobání nebo na pečení a přípravu pokrmů? Pokud preferujete domácí sušené ovoce, pak je to v pořádku. Je zdravé a plné vitamínů. Ale u sušeného ovoce z hypermarketů se připravte na pořádnou porci přidaného cukru.

Sladký produkt je přitažlivější

Podle výrobců preferují spotřebitelé sladší produkty, a proto mnohdy ovoce před sušením namáčí v cukernatém roztoku. Takový produkt se ale nesmí prodávat pod označením sušené ovoce. Musí na něm být uvedeno proslazené ovoce. Většina výrobců však toto označení nedodržuje a pod pojmem sušené ovocem prodává ovoce proslazené.

Přidaný cukr přitom nemá v sušeném ovoci co dělat. Přidávání sladidel dokonce zakazují předpisy. Spotřebitelský test sušených brusinek a banánů, který provedla organizace dTest ale prokázal, že produkty přidaný cukr často obsahují. V dojmu, že si dáváte chutnou a zdravou svačinku plnou vitamínů, tak zbytečně přijímáte cukry navíc.

Sušené brusinky bez brusinek

Přidáváte sušené brusinky do pečení nebo omáček? Pak možná nekupujete brusinky, ale jim příbuzné bobule z keře klikvy velkoplodé. Plody mají větší bobule a výrobci je často za brusinky zaměňují. O tom, zda se jedná o brusinky nebo právě bobule klikvy se většinou  dozvíte pouze z malých písmen etikety složení.

Smažené, nikoliv sušené banány

Domníváte se, že sušené banány jsou zdravou svačinkou? Pak vás vyvedeme z omylu. Nejčastěji se totiž jedná o slazené banánové lupínky, které byly smažené v kokosovém oleji. V banánových chipsech zároveň zůstává vysoký podíl tuku od 27 do 34 %. Nutriční hodnotou se tak vyrovnají klasickým bramborovým chipsům.

Jak se při nákupu sušeného ovoce nenapálit?

Jedinou spolehlivou radou, jak se vyhnout nákupu přeslazených a nezdravých produktů, je důkladně si přečíst složení výrobku. Nejlepším vodítkem je výčet použitých surovin. U sušeného ovoce v něm nesmí být uveden žádný přidaný cukr. Nejpodobnější čerstvému ovoci jsou plody sušené mrazem neboli lyofilizací.

Reklama