Krteček přišel o „tátu“

Včera v úctyhodných devadesáti letech zemřel český režisér a výtvarník animovaných filmů pro děti Zdeněk Miler. Proslavil se hlavně díky sérii animovaných filmů o Krtkovi. Pod jeho rukama vznikaly také postavičky Štěňátko a Cvrček.

 

 

Začínal v Baťových ateliérech kresleného filmu ve Zlíně, po válce pak ale zavítal do Prahy a přešel do studia Bratři v triku, kde se zasloužil o firemní logo – tři kudrnatí kluci v námořnických tričkách. Když se naučil vše o animaci a scénáristice, pustil se do svého prvního filmu, respektive pohádky O milionáři, který ukradl slunce.

Nejvíce se však proslavil postavičkou Krteček. Dnes už snad není nikdo, kdo by Krtka neznal, vždyť jako jeden z mála se dostal dokonce i do vesmíru.  Málokdo však o Krtkovi ví, že z počátku s ním jeho „táta“ měl jiné plány. Krtek se neměl proslavit díky svým kalhotkám, ale na televizních obrazovkách se měl promenádovat ve slušivé košilce. Podle Milera však postavička v košilce nepředstavovala takového “sympaťáka“, jakým krtek měl být, a tak mu raději přikreslil kalhoty s kapsami.

Vše začalo filmem Jak krtek ke kalhotkám přišel a dnes můžeme shlédnout přes 50 animovaných snímků v hlavní roli právě s Krtečkem. Nejen za tento úspěch získal Zdeněk Miler v roce 1957 ocenění Benátského lva na filmovém festivalu pro děti a v roce 2006 státní vyznamenání – Medaile Za zásluhy 1. stupně.

[vsw id=“hJLnZf98Awk“ source=“youtube“ width=“425″ height=“344″ autoplay=“no“]

i-Senior.cz

Reklama