Kolíne, Kolíne, stojíš v pěkné rovině

Jsou na světě lokality i města, která jsou naší srdeční záležitostí. Jejich krása a genius loci na nás dýchá neopakovatelnou touhou se tam vrátit, či v nich žít. U mnohých z nás jsou tato města spojena s jejich narozením a tak to mám i já.

Mým rodným městem je město ležící na řece Labi, v úrodné Polabské nížině, kde se v letních měsících slabým vánkem rozvlní obilné lány, v zimě, když je štěstí, zde jiskří sníh na nedozírných úrodných polích. Město po staletí protíná tiše plynoucí tok řeky Labe.

Kolín charakterizují dvě dominanty postavené v různých staletích, chrám sv. Bartoloměje a vodárna, která je technickou památkou. Obě jsou jakými si majáky. Ze všech světových stran, odkud směřujete do Kolína, jsou majestátními dominantami do dáli viditelnými právě díky rovinaté krajině a já se při tomto pohledu, třesoucím se hlasem neubráním slovům: a zase jsem doma a přitom mám slzy na krajíčku. Když máte štěstí, můžete zahlédnout z ochozu staré vodárny třeba Sněžku, Studniční horu, vrcholky Krkonoš nebo Bezděz a další. K blízkému okolí Kolína se svažují Železné hory, nejsou sice vysoké, je to jakési pohoří, ale při výjezdu z města směrem na východ je vidět jejich krásnou přírodní kulisu, měnící se během celého roku.

Kolín je starobylým městem s bohatou historií. Díky Františku Kmochovi je Kolín městem hudby, které právě Kmoch proslavil po celém světě. Jistě, s městem jsou spjati i další velikáni jako malíři Kremlička, Morstadt, Radimský, básník Leger, fotograf Sudek, herci Brzková, J. G. Deburau a další.

Já se zastavím u Františka Kmocha, na jehož počest se každoročně koná v městě Kolíně festival dechových hudeb. Jako rodačka z Kolína si vás dovoluji pozvat na již 55. Kmochův Kolín, který se uskuteční ve dnech 8. – 10. června tohoto roku.

V počítači si ve vyhledavači zadejte Kmochův Kolín a najdete zde všechny potřebné informace a můžete si vybrat z bohatého programu festivalu. Kdo sobotní, odpolední, nádherný pochod hudeb viděl, ví, o čem píši. Ti, kteří ho třeba shlédli v televizi nebo jen o něm slyšeli, by si neměli tuto podívanou alespoň jednou naživo nechat ujít. Průvod městem, kdy kapely včetně zahraničních, které se sjely do Kolína, defilují městem a hrají skladby známých skladatelů např. Kmocha, Vacka, Vejvody, mažoretky roztleskají tísíce přihlížejících, stojících při okraji silnic a pak všichni dopochodují za zvuků hudby na náměstí, kde spolu zahrají známé skladby. Všechny hudby tak vzdají hold odkazu významné historie spojené se jménem hudebního skladatele a kapelníka Františka Kmocha.

Od pátku do neděle je na různých místech Kolína bohatý hudební program, který je završen nedělním odpoledním koncertem na kolínském náměstí.

Neopakovatelným zážitkem je pak v pátek Nocturno v chrámu sv. Bartoloměje a v sobotu večer v kolínské synagoze se uskuteční komorní program.

Přijměte pozvání do města Kolína. Město vás uchvátí v době festivalu nejen hudbou, ale i svojí historií a letos je příjemná novinka – vstup na všechny akce zdarma.

Kolín, zdroj: Hana Nováková

Vítejte návštěvníci Kmochova Kolína!

Hana Nováková

Reklama