Kam ukládat své peníze na horší časy?

Úspory, zdroj: unsplash.com

Chcete začít spořit a ukládat si peníze pro nenadálé situace? Začněte šetřit se spořicím účtem. Zhodnotíte své peníze a navíc je budete mít k dispozici kdykoliv budete potřebovat. Jaké jsou jeho další výhody?

Reklama

Jak můžete začít spořit?

Jestli jste se rozhodli začít šetřit a odkládat své peníze jinam než pod matraci nebo do prasátka, máte na výběr několik možností:

  • Investice – Investování vám přinese největší zhodnocení, na druhou stranu s sebou ale nese i nejvyšší riziko.
  • Termínovaný vklad – Tato možnost nabízí vyšší procento zhodnocení, nevýhodou však je, že peníze na termínovaném vkladu máte vázané na několik let a v této době na ně nesmíte sáhnout.
  • Spořicí účet – Nejjistější možností je ukládat peníze na spořicí účet, nepojí se s ním žádné riziko a své peníze navíc budete i zhodnocovat.

Proč si vybrat spořicí účet?

Asi největší výhodou spořicího účtu je možnost kdykoliv si z něj peníze vybrat. Navíc na vás nečeká ani riziko jako v případě investice, že byste o peníze přišli. Mezi další výhody se řadí absence minimálního vkladu a velmi snadné založení prostřednictvím svého internetového bankovnictví. Na spořicí účet můžete peníze vkládat opakovaně. Klidně si nastavte i trvalý příkaz a nechte si na něj posílat část výplaty.

Výhody termínovaného vkladu

Termínovaný vklad je vhodný zejména v případě, když víte, že peníze nebudete nějaký čas potřebovat. Tento produkt totiž funguje na principu, že na něj vložíte určitou částku, která se po vámi zvolenou dobu bude zúročovat. Po tuto dobu se ale bez poplatků k penězům nedostanete. Výhodou, která mnohé naláká, je o něco vyšší úrok než u spořicího účtu.

Do čeho a jak investovat?

Pokud si troufáte, pusťte se do investování. Vždy ale doporučujeme se nejdříve poradit s investičním poradcem. Zejména pak v případě, že jste v oblasti investic nováčkem. Myslete na to, že riziko ztráty je tu mnohem vyšší a o své peníze můžete i přijít. Když už se pro investování rozhodnete, zkuste například investici do fondů, dluhopisů či akcií. Vždy si je ale prověřte a potřebné informace si prostudujte.

Reklama