K plesům patří vytříbené společenské chování. Staňte se pravým gentlemanem

zdroj: pixabay.com

Plesová sezóna je v plném proudu, a proto není na škodu připomenout si základy společenského chování. Víte, jak na správné představení, a společenskou konverzaci? Napovíme, jak projevit galantnost partnerce a plnohodnotně ji provést po tanečním parketu. Ať už půjdete na ples seniorů nebo na závěrečnou kolonu vnoučat, budete vždy elegantním gentlemanem. 

Reklama

Po příchodu k rezervovanému stolu v sále se představíme spolustolovníkům. Hosté, kteří jsou již u stolu, by měli vstát. Představuje se muž protějšímu páru a poté představí svou partnerku. Následně muž odsune partnerce židli a usadí ji. Žena sedí po pravici muže, a to tak, aby se muži a ženy sedící u stolu střídaly.

První tanec patří naší partnerce

První tanec patří naší partnerce, další tance můžeme rovnoměrně rozdělit mezi ostatní ženy, ovšem pozor – jen mezi ty, které patří k našemu stolu, nebo jsou partnerky našich přátel. Všeobecně platí zásada, když jde někdo tančit s mou partnerkou, vyzvu k tanci jeho partnerku.

Je-li muž na plese sám, může si vybírat partnerky dle libosti za předpokladu, že o svolení k tanci požádá jejího partnera, rodiče nebo garde, se kterým dáma přišla. Přišel-li muž s partnerkou, musí ji věnovat pozornost a nebrousit po tanečním sále a hledajíc nové tanečnice.

Správné držení těla

Při tanci muž drží partnerku za levou lopatku, nikdy ne níže. Nezná-li muž partnerku, se kterou tančí, představí se jí. Žena se představovat nemusí, leda že by tančili několikátý tanec večera.

Na plese si dáváme dobrý pozor na přílišnou konzumaci alkoholu. Obzvlášť, když se cítíme úžasně veselí a zábavní, umocnění myšlenkou, že další sklenička by naší vtipnost jen posílila, je nejvyšší čas z plesu odejít.

Záleží i na vhodném načasování odchodu

Společensky vhodné je odcházet z plesu, když již odešly dvě třetiny hostů. Nemělo by se odcházet před půlnocí, ale také ne po druhé hodině.

Vždy dodržujeme pečlivou upravenost. Muž si nemůže dovolit povolení kravaty, ani odepnutí knoflíčku, o odložení saka nemluvě. Stejně tak si žena nesmí pod stolem zout boty, aby si odpočinula.

Z plesu odcházíme stejně upravení, galantní a s noblesou, jak jsme na ples přicházeli.

Reklama