Jak spořit v důchodu? Jen na akční letáky spoléhat nemusíte

Všude se to hemží samými tipy, jak šetřit na důchod. Bohužel už jen málokdo se zaobírá otázkou „Jak šetřit v důchodu?“ Jestliže i vás o Vánocích přepadl stesk z toho, že nemůžete dětem a vnoučatům přidat pod stromeček do obálky o pár stokorun navíc, pak pro vás máme pár tipů, jak ušetřit nějakou tu korunu i v penzi.

Reklama

V novém roce si senioři polepší zhruba o 500 Kč, avšak ne každý se z pětistovky může od letošního měsíce opravdu těšit. Více o zvýšení důchodu se dozvíte zde.

Mějte přehled o příjmech a výdajích

Pro někoho samozřejmost, pro jiného zbytečnost. Psát si výdaje se ale rozhodně vyplatí, i přestože si myslíte, že neutrácíte za „kraviny.“ Seznam na papíře vám na konci měsíce možná poví něco jiného. Uvidíte sami, že některé věci můžete s klidným svědomím vyškrtnout a příští měsíc za ně neutrácet.

Výdaje si navíc lze rozčlenit do různých kategorií, jako jsou například jídlo, léky, bydlení a podobně. Vedle výdajů si nezapomeňte psát také příjmy, především pokud nemáte jen starobní penzi, ale pobíráte také například vdovský důchod, nebo si přivyděláváte na brigádách.

Nenechte se okrádat. Na akčních cenách trvejte!

Ušetřit ale nemusíte jen díky papíru a tužce, kromě psaní výdajů se vyplatí sledovat také slevy. Akční letáky vám umožní snížit náklady nejen za jídlo. Samozřejmě ale využívejte jen ty akce, které máte v blízkosti domova, jezdit za levnějším mlékem přes celé město rozhodně není vhodné.

Když už nakupujete ve slevách, kontrolujte si, zda slevu od prodejce opravdu získáte. Občas je nižší cena pouze napsaná v letáku nebo na cenovce v regálu, avšak účtována je cena plná. V takovém případě se vždy ozvěte a chtějte cenu avizovanou.

Jsme-li u šetření za jídlo, pak je vhodné také dodat, že se nevyplatí šetřit na kvalitě. Kupujte kvalitní potraviny od ověřených dodavatelů, v opačném případě nešetříte na jídle, ale na svém zdraví, které se promítne do nákladů na léky.

Nebojte se změny. Přejít k novému dodavateli můžete i online

Uspořit nějakou tu korunu můžete také na službách. Platíte hodně za stříhání u kadeřnice? Každý měsíc vás překvapuje vysoký účet za mobilní telefon? I přestože platíte vysoké zálohy, nikdy vám za energie nevrací? Je čas změnit dodavatele.

Změna obvykle není vůbec složitá. Pokud si na ní netroufáte sami, poproste o pomoc vaše děti či vnoučata. Ty změnu nejen dodavatele plynu a elektriky hravě zvládnou pomocí internetu.

A co s uspořenými penězi? Nenechte je ležet ladem

Jestliže se vám podaří uspořit, rozhodně neusínejte na vavřínech a i uspořené peníze dále zhodnocujte. Nějaké drobné, které vysypete každý měsíc z peněženky, můžete dát do kasičky a na konci roku je smysluplně využít, avšak větší částky ukládejte raději na účet, a to rovnou na ten spořicí.

Spořicí účty aktuálně nabízí úroky do 1 %, pokud byste rádi ale větší výnos, pak můžete začít spořit se stavebním spoření, v rámci kterého lze získat státní podporu ve výši až   2 000 Kč ročně. Zapotřebí je jen měsíčně na účet vložit zhruba 1 700 Kč, ročně 20 000 Kč.

 

Reklama