Jak se strýc Eman stal redaktorem

Bratranec Emil a strýc Eman, autor: Jiří Glet

Tak strýc Eman chodil každý den po Praze s transparentem propagujícím Pražské polední listy a všude budil zaslouženou pozornost. Mnozí lidé ho zastavovali, žádali o autogram a pak byli velmi příjemně překvapeni tím, že se strýc Eman dokázal podepsat. Strýc Eman si totiž vůbec nehrál na žádnou hvězdu, i když pravda, trvalo poněkud delší dobu, než kostrbatým písmem napsal své jméno. Jeho sláva se šířila i v zahraničí, neboť v nových vydáních ať již anglicky nebo německy psaných turistických průvodcích pod heslem „pražské kuriozity“ byla uvedena věta:

Reklama

„V pražských ulicích lze potkat muže mdlého rozumu nesoucího transparent. Jmenuje se strýc Eman.“

Vzhledem k mezinárodní popularitě strýce Emana šéfredaktorovi a jeho zástupci nezbylo, než mu zvýšit plat na částku 2000 Kč denně. To ale ještě nebylo všechno, strýc Eman se stal taky redaktorem a jeho plat byl opět zvýšen. V Pražských poledních listech totiž začala vycházet pravidelná rubrika „ze života strýce Emana,“ kterou vděční čtenáři doslova hltali.

Zvlášť oblíbenou se stala historka o krádeži spodního prádla striptérky a na zbohatlických večírcích se stalo módním hitem pravidelně striptérkám odcizovat spodní prádlo. Striptérky tak byly nuceny vzít si na svou uměleckou produkci i prádlo rezervní a tím pádem jejich manažeři zvýšené náklady na dvojí prádlo promítli i do cen striptýzových vystoupení. Pořadatelům těchto večírků však na několika stokorunách navíc vůbec nezáleželo, hlavní bylo, že se hosté dobře pobavili.

Po Praze začali chodit taky vtipálci s Technickým slovníkem a jeden nakladatel na to bystře zareagoval a vydal takzvaný „Emanův technický slovník,“ po kterém se jenom zaprášilo a musel se ještě dvakrát dotisknout. Za použití Emanova jména v názvu knihy nakladatel vyplatil strýci Emanovi jednorázově šest set tisíc korun českých.

V mnohých rodinách se dokonce ustálil zvyk, že když děti potřebovaly kapesné, mlčky před rodiče položily na stůl Emanův technický slovník, a vzápětí obdržely padesátikorunu nebo taky stovku či tisícovku, dle finančních poměrů rodiny.

V Emanově domácnosti zavládl blahobyt. Teta Božka mu chtěla koupit několik drahých, kvalitních obleků, luxusní košile a boty, ale šéfredaktor jí to rozmluvil. Strýc Eman by tak přišel o svůj typický image. Nafoukaných hlupáků, v drahých oblecích, totiž chodí po světě dost a dost.

Teta Božka musela strýce Emana hlídat, neboť to byl dobromyslný muž, který dokázal lehce nabyté peníze lehkomyslně utratit s kamarády z mokré čtvrti. Teta Božena totiž správně tušila, že strýc Eman nemusí být dlouho na výsluní společnosti.

Humoristická povídka z knihy Bratranec Emil a Strýc Eman, kterou napsal spisoval Jiří Glet.

Povídka je zveřejněna s laskavým svolením pana Jiřího Gleta.

Tímto dílem končí seriál ukázek z této knihy. Celou e-knihu Bratranec Emil a Strýc Eman zakoupíte za 49 Kč na stránkách nakladatelství KOSMAS.

Reklama