Jak bojovat proti inflaci? Na peníze ve štrozoku zapomeňte

Foto: Pixabay

Rostoucí inflace je velkým strašákem skloňovaným dnes a denně ve všech médiích. Jak ale ovlivní výše inflace běžného spotřebitele? A lze proti ní bojovat?

Reklama

V České republice se inflace dlouhá léta držela mezi 2 až 3 %, nyní atakuje téměř 7 % a odborníci varují před 10% výší. Inflace znehodnocuje finance, snižuje tedy kupní sílu peněz. Co to znamená? S rostoucí inflací si za stejnou částku koupíte méně zboží a služeb. Při 2% inflaci z uložených 10 000 Kč, přijdete ročně zhruba o 200 Kč, při 7% inflaci už bude ztráta téměř 700Kč.

S vyšší inflací se úspory tenčí

Rostoucí inflace tak každý měsíc ukrojí z vašich úspor větší částku, kterou nadobro ztratíte, což není pozitivní zpráva pro žádného střadatele. Ten, kdo si tedy peníze nyní ukládá doma do obálky a schovává si je na „bezpečné“ místo pod polštář, dobrovolně přihlíží k tomu, jak mu úspory mizí před očima. Doma ve štrozoku se peníze znehodnocují.

Bohužel další špatnou zprávou je, že ani běžné účty v bance se současnou ekonomickou situací nepomáhají, pakliže vám totiž peníze nevydělávají tolik, kolik je aktuální výše inflace, boj proti růstu cen prohráváte.

Úspory je zapotřebí uložit tam, kde budou zhodnocovány, tedy například na spořicí účet, termínovaný vklad nebo stavební spoření. Zmíněné spořicí produkty sice nejsou rovnocenným protivníkem aktuální inflace, přesto je lze považovat s úroky od 3 do 5 % za slušné soupeře.

Jedná se o konzervativní produkty, kde máte své jisté, o vložené peníze nemůžete přijít. Výše zhodnocení se pak odvíjí od likvidity, pakliže zvolíte spořicí účet, kde máte úspory kdykoliv k dispozici, musíte se spokojit s nižší úrokovou sazbou, u stavebního spoření počítejte s šestiletou vázací dobou, za to získáte každý rok až 2 000Kč státní příspěvek, který vydá s úrokovou sazbou na téměř 4% výnos.

Investování je už jiná kapitola

Mít peníze doma v prasátku je v současné době holý nesmysl, zbytečně se připravujete o velkou část svých úspor. Je sice pravdou, že ani zmíněné spořicí produkty vám boj proti inflaci nepomohou vyhrát, pomohou vám však alespoň částečně mírnit ztráty. Pakliže byste se chtěli znehodnocení financí zcela vyhnout, je potřeba vstoupit do světa investic, kde lze hovořit už o vyšších výnosech, je však nutné počítat s dlouhodobějším horizontem a nezapomínat na rizika.

Zdroj: Česká národní banka

Reklama