Hory nad mořem

Severním pobřežím ostrova Mallorca se táhne téměř devadesátikilometrové pohoří Serra de Tramuntana. Nejvyšší vrchol Serra de Tramuntany Puig Mayor se tyčí do výšky 1443 m.

 

 

Severozápadní svahy hor jsou porostlé bujnou vegetací, součástí pohoří jsou i hluboké kaňony. Největší z nich je kaňon Torrent de Parlos. Kaňon začíná v centrální části nedaleko středověkého kláštera Lluc, je dlouhý 4 km a tvoří jej 400 m vysoké vápencové skály. Po dně kaňonu v zimě teče divoká řeka, která v létě vysychá ve stinnou stezku. Stezka ústí u malé vesnice Sa Calobra.

Sa Calobra bývala nedostupná. Od vnitrozemí ji dělily vysoké hory, v malé zátoce uprostřed skalnatého pobřeží se pak dalo jen velmi obtížně přistávat. Sa Calobra byla ideálním místem pro pašeráky. Pod rouškou noci přistávali v Sa Calobra a pak stezkami v nedostupných horách nerušeně přesouvali náklad do vnitrozemí. V první polovině dvacátého století však byla do Sa Calobry vybudována silnice, která pašeráky ze Sa Calobry vyhnala. Silnice do Sa Calobry je považována za jednu z nejklikatějších cest v Evropě, na velmi malém prostoru je překonáváno obrovské převýšení.

Silnice končí u malého přístavu v Sa Calobra, nedaleko něhož končí i kaňon Torrent de Parlos.

Mallorca je ostrov mnoha tváří. K těm nejúchvatnějším patří bezesporu pohoří Serra de Tramuntana se svými vrcholy, soutěskami, kostelíky, klášterem Lluc a jednou z nejklikatějších cest v Evropě.

[flagallery gid=3 name=Gallery]

Reklama