Harrison Ford má dnes narozeniny. Troufne si v 76 letech na Indiana Jonese?

Harrison Ford se narodil 13. července 1942 v Chicagu. S herectvím začínal ve svých 22 letech. Jelikož rolí nebylo příliš, dal se na tesařské řemeslo, které mu zajišťovalo stabilní příjem. Jeho první významnější role byla ve snímku Americké graffiti od George Lucase.

O dva roky později Harrison zhotovil režisérovi Lucasovi skříně. To ještě netušil, že při této práci se mu změní život. Během montáže skříní ho Lucas požádal, zda by mu nepředčítal texty k prvnímu dílu Hvězdných válek. Po pár přečtených pasáží se Lucas rozhodl obsadit Forda do role Hana Sola ve Hvězdných válkách. Sága Hvězdných válek nastartovala Fordovi hvězdnou kariéru. Celkem hrál ve čtyřech epizodách, přičemž naposledy se objevil ve snímku z roku 2015 s názvem Star Wars: Síla se probouzí.

K  dalším hereckým úspěchům Forda patří takřka nesmrtelná postava Indiana Jonese, kterou poprvé ztvárnil v roce 1981 ve filmu Dobyvatelé ztracené archy. Prozatím poslední, čtvrtý díl Indiana Jones a království křišťálové lebky byl natočen v roce 2008. Přičemž Harisson Ford se nebojí ani pátého dílu Indiana Jonese, ke kterému je již hotový scénář. Jedinou Fordovou podmínkou je brzké natáčení, aby nevyšel z dobré fyzické kondice. Zajímavostí je, že po herci byl pojmenován druh pavouka Calponioa harrisonfordi.

Vášnivý letec a ochránce přírody

Harrison Ford i ve svých 76 letech stále točí filmy, je stále vitální a má řadu zájmů. Jeho největším koníčkem je letectví. Pilotuje letadla i helikoptéry. V mnoho případech poskytl leteckou pomoc a dokonce zachránil život dehydratovanému turistovi. Fordovou velkou vášní je také ochrana přírody. V neziskové organizaci se věnuje zachování zemské diverzity.

Volný čas nejčastěji tráví Ford aktivně s rodinou na svém ranči ve Wyomingu. Z předchozích dvou manželství má čtyři děti. Od roku 2002 žije s herečkou Calistou Flockhart. Harrisonu Fordovi přejeme ještě mnoho aktivních let, pevné zdraví a těšíme se na filmového Indiana Jonese v seniorském věku.

Reklama