Duo Jamaha: „Je radost být o Vánocích celá rodina pohromadě!“

Zdroj: Guideline.cz

Otec Alfonz Kotvan a jeho syn Marián – to je hudební Duo Jamaha, které dokáže roztancovat své fanoušky nejen na rodném Slovensku, ale i v Čechách, na Moravě a v mnoha dalších zemích. Hvězdy TV Šlágr prožily letos – tak jako mnozí jiní umělci – složitý rok, přesto jim zůstává úsměv na tváři a neusínají na vavřínech. Co dělají v době, kdy nemohou koncertovat, jak budou trávit Vánoce a proč si Alfonz nadělil předčasný dárek pod stromeček v podobě ostrého zraku?

Reklama

Jak dlouho spolu hrajete?

Duo Jamaha vzniklo přibližně v roce 1995, kdy jsme spolu s mým kamarádem a kolegou z práce založili tuto hudební formaci. V roce 2002 jsme ukončili spolupráci, přišla takzvaná ponorková nemoc a rozešli jsme se – a já jsem začal pokračovat se synem Mariánem. Nyní spolu hrajeme 18 let.

Vzpomínáte si na svůj první odehraný koncert se synem?

Marián ještě neměl ani 17 let, když jsme byli na první akci. Jako by to bylo nedávno… Tak to letí! Profesionálně jsme spolu začali hrát v roce 2012, kdy jsme odstartovali naše účinkování v televizi Šlágr. První náš koncert se odehrál na Slovensku v obci Ladce. Byl to pro nás nezapomenutelný zážitek, neboť do té doby jsme hráli převážně k tanci. Tento koncert byl v kuse, bez přestávky dvě hodiny… A měli jsme plný sál diváků, kteří s námi zpívali od začátku do konce. Toto nás nakoplo pokračovat dál.

Trávíte spolu hodně času – jaké výhody má spolupráce otce se synem? A najdou se i nějaké nevýhody?

Spolupráce otce a syna pro nás není nic zvláštního, je to o vzájemné toleranci. Možná v autě jsme jako otec a syn a třeba je to pro Mariána nevýhoda – ale ne na pódiu, tam jsme rovnocenní partneři! Marián je zároveň i manager kapely a bavič. A mohu říci, že mu to jde výborně, o čemž svědčí množství odehraných koncertů na Slovensku, v Čechách, v Polsku, v Rakousku, v Německu i v Chorvatsku.

Jaké jsou vaše současné plány? Ovlivnila je koronavirové situace?

Když zasáhla svět tato pandemie, přišla na řadu různá omezení, která se nevyhnula ani kulturnímu světu. Momentálně nekoncertujeme, ale nacvičujeme nové písně a věnujeme se tvorbě nového CD, se kterým už finišujeme. Také se více věnujeme sociálním sítím: Facebooku, YouTube, Instagramu. Zde komunikujeme s fanoušky a prostřednictvím těchto médií se snažíme více přesunout do online světa a prostoru i s novými nahrávkami a videoklipy. Také natáčíme stále televizní pořady, ale z domu přes SKYPE. Věnujeme se samozřejmě i více rodině, zvelebování obydlí, sobě a svému zdraví.

Jak byste hodnotili letošní rok? Co vám přinesl dobrého a co byste z něj naopak raději vyškrtli?

Hodnotit rok 2020? Hlavně, že jsme zdraví! I přes pandemii jsme toho do dubna odehráli poměrně dost a také něco od června do druhé vlny, takže to bylo dobré. Ale teď jsme přišli o hodně koncertů a zážitků s našimi fanoušky. Nejradši bych vyškrtl pandemii, která nás všechny ohrožuje.

Letos jste řešil také problémy se zrakem… Co vás trápilo a jak potíže ovlivňovaly vaše hudební aktivity?

Vše zlé je k něčemu dobré. A někdy je nutné i zpomalit, protože zdraví je jen jedno a je třeba jednat a neodkládat nevyhnutelné. Ano, tento rok se mi dost rapidně zhoršil zrak a bylo zapotřebí to co nejdříve řešit. Špatně se mi četlo, i při řízení už mě bolely oči. Navštívil jsem proto oční kliniku NeoVízia v Bratislavě. Zrak je velmi důležitý pro muzikanty, stejně jako pro všechny ostatní. Číst noty a texty bez dobrého zraku se nedá, jedině v brýlích. Ale ty se mi na sobě nelíbí. Na oční klinice NeoVízia jsem prošel různými vyšetřeními s příjemným personálem a zjistili mi i vysoký oční tlak. Měl jsem také náběh na šedý zákal. Po všech vyšetřeních mi byl paní doktorkou MUDr. Adrianou Smorádkovou doporučený bezbolestný operační zákrok PRELEX, který mě má zbavit dioptrií. Dá se říci, že brýle jsem nosil převážně doma. Na vystoupeních jsem je měl ze začátku nachystané na případné použití, protože jsem se v nich necítil dobře. Jenže to bylo čím dál horší a horší a musel jsem je mít i na celém vystoupení a nebylo to ono. Brýle mi někdy i padaly, a když jsem hrál na akordeon, nejde si je srovnat…

Jak vám operace pomohla vrátit se zpět do života – a ke hraní?

Jak mi bylo řečeno, hned druhý den ráno po zákroku jsem si oko odlepil a s radostí jsem oznámil manželce, že s ním vidím, i když trošku rozmazaně. Další den se mi velmi zlepšilo čtení a už se zlepšuje vidění do dálky. Raduji se z této změny díky profesionálnímu přístupu všech sester, lékařů a hlavně primáře, pana doktora Radovana Piovarčiho, který mi svým příjemným lidským a odborným přístupem za pomoci laseru odstranil můj problém. Nesmírně všem děkuji a co je důležité: že zase vidím jako za mlada! Mohu NeoVízii všem doporučit, nic mě při zákroku nebolelo a samotná operace jednoho oka trvala kolem 10 minut.

Blíží se Vánoce … Budete je trávit společně?

Ano, na vánoční svátky radosti a klidu se vždy těšíme a pokaždé je trávíme společně. Je to pro nás radost být celá rodina pohromadě. A díky Bohu, že to tak je!

Zpíváte si na Štědrý den? A jaké písně znějí o svátcích v domácnosti Dua Jamaha?

Přiznám se, že loni jsme na Vánoce doma moc nezpívali, jen v kostele. Ale jinak si myslím, že zpíváme dost, když doma zkoušíme a vše cvičíme. Měli jsme spoustu vystoupení přes rok a konalo se také mnoho vánočních koncertů. Proto je potřeba také dopřát hlasivkám klidový režim. Necháme se překvapit, jak to bude vypadat tentokrát, protože budeme trávit více času doma a možná budeme zpívat víc, abychom to zakázané zpívání na veřejnosti nahradili tím domácím. Určitě zazní klasické vánoční koledy, jako je Tichá noc, Narodil se Kristus Pán. A také si jistě zazpíváme i písně Tajemná chvíle a Když se rozezní zvony z našeho vánočního CD, ale také letos připravujeme nové album, takže i nové skladby budou v naší domácnosti během svátků znít…

Co byste chtěl čtenářům na závěr vzkázat?

Přeji za Duo Jamaha všem čtenářům hlavně hodně zdraví a požehnané vánoční svátky!

Reklama