Dostatečnou finanční rezervu by měli mít všichni, i senioři. Víte, jak na ni?

zdroj: pixabay.com

Šetříte celý svůj život a stále vám nejde vytvořit dostatečnou železnou zásobu? Pak nejspíš spoříte špatně. I tvorba finanční rezervy má svá pravidla a je zapotřebí se jimi řídit. Jak si našetřit na důchod, nečekané výdaje nebo dovolenou?

Reklama

Lidé jsou různí, někteří jsou šetřílkové, jiní neudrží korunu. Pokud patříte do první skupiny, bude se vám spořit snáz, v případě té druhé bude nutné osvojit si pár zvyků. Šetřit z výplaty je samozřejmě jednodušší než z důchodu, přesto i ze starobní penze lze vytvořit slušnou finanční rezervu.

Jak vytvořit železnou zásobu pro strýčka Příhodu?

Nečekané výdaje se neptají. Pračka se pokazí klidně před Vánoci, léky je potřeba nakoupit týden před důchodem, automobil přestane jet v době, kdy v peněžence sotva zbývá na jídlo. V takových situacích je zapotřebí sáhnout do rezervy, která vám pomůže překlenout nenadálé peněžení výdaje.

Finanční rezerva má svá pravidla, co se tvorby i uložení týká. Měla by být buď šestinásobkem vašich měsíčních příjmů, nebo dvanáctinásobkem vašich měsíčních výdajů. Každý měsíc by na její tvorbu mělo padnout 10 % z příjmů. Samozřejmě pokud si nemůžete takovou částku dovolit odložit, začněte klidně i sumou nižší.

Příklad: Činí váš důchod 13 000 Kč měsíčně? Pak by vaše finanční rezerva měla skýtat 78 000 Kč, tedy 13 000 Kč x 6 měsíců. Pravidelně byste měli ukládat 1 300 Kč. Při této měsíční úspoře vám bude trvat našetřit požadovanou částku 5 let, tedy 78 000 Kč/1 300 Kč = 60 měsíců.

Je patrné, že vytvoření dostatečné rezervy je běh na dlouhou trať, proto čím dříve začnete, tím lépe. Je ale důležité dodat, že rozhodně není řeč o spoření na dovolenou. Finanční rezerva by měla být železnou zásobou, do které smíte sáhnout jen v nejnutnějších případech. Peníze si tak uchovejte v likvidní formě, ideálně na spořicím účtu. Doma pod polštářem vám budou zbytečně ztrácet na hodnotě, dráždit vás k útratě a navíc bude hrozit riziko krádeže. Pokud nastane situace, že bude nutné do rezervy sáhnout, vždy ji pak opět doplňte do požadované výše.

Kromě finanční rezervy je vhodné spořit i na zbytné věci typu dovolená, nové oblečení, elektronika a podobně. Zapotřebí je si ale určit cíl vašeho šetření, respektive: „Na co chcete šetřit? Kolik chcete našetřit? Za jak dlouho chcete našetřit?“ Na základě odpovědí je pak nutné stanovit si měsíční částku, kterou je ideální odložit ihned po výplatě, ať už mzdy, platu či důchodu. Čekat na konec měsíce by se nemuselo vyplatit, často se totiž stává, že už nezbývá na odložení ani stokoruna.

Reklama