Dobrá rada nad zlato

Tato moudrá věta ani v době elektronické neztratila svou platnost a zřejmě ji ani v budoucnosti neztratí, protože život dostane člověka do úzkých vždy, ať má po ruce kyj, nebo chytrý mobil. Lidová slovesnost moudrá řešení složitých situací nabízí.

 

 

Na začátku života se zdá, že lidová slovesnost jsou jen babské tlachy. Když ale život díky zkušenostem pokročí, moudrost lidové slovesnosti nelze než ocenit.

 

A jaké rady nám může lidová slovesnost v zapeklitých situacích i dnes nabídnout?

Věta Dvakrát měř, jednou řež svou platnost ani dnes neztrácí a je dobré na ni vždy pamatovat. Práce šlechtí člověka. I tato rada, i když se to často nezdá, má v sobě hlubokou moudrost. Stačí se rozhlédnout po lidských tvářích v okolí, na každé je znát, zda pracuje, či nikoliv. A co S poctivosti nejdál dojdeš? Mnohokrát zatracovaná pravda, ale když se člověk ve svém životě zadívá zpátky, zjistí, že nejdál došel opravdu tam, kde se choval poctivě.

Když člověk zkusí pár zaměstnání, navštíví pár zemí, musí uznat, že Nikde pečení holubi do huby nelétají. Občas je také dobré mít na paměti, že Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše.

Elektronický věk občas pyká za nerespektování jiné lidové moudrosti: Jednou vyřčené slovo už nikdy nemůžeš vzít zpět. A málokdo si uvědomuje, že Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti.

Velká pravda je i v tom, že Každý začátek je těžký, Kdo co zaseje, to taky sklidí a Kdo seje vítr, sklízí bouři.

Někdy je to k vzteku, ale Kdo dřív přijde, ten dřív mele. Když nepamatujeme na pravidlo: Kdo se mnoho ptá, mnoho se dozví, můžeme se dozvědět věci, o které jsme vůbec nestáli. Když dva dělají totéž, není to totéž, protože každý z nás je originál, a Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí. Je také zcela zjevné, že Lež má krátké nohy. Často lze i zažít, že Líná huba, holé neštěstí.

A když je nejhůř? Možná pomůže zachovat se podle rady Ráno moudřejší večera. A když to nevyjde, můžeme si uvědomit, že Naděje umírá poslední. A také to, že Konec dobrý, všechno dobré. Prostě – tradiční lidová slovesnost nám i v dnešních složitých situacích dokáže leckdy velmi dobře poradit.

 Eva Tvrdá
www.evatvrda.cz

Reklama