Děti potřebují půjčit peníze? Pozor, solidárnost se v rodině nevyplácí

Zdroj: Pixabay.com

Naše děti milujeme a udělali bychom pro ně cokoliv na světě, jen aby byly šťastné. Mnohdy bychom se upsali i ďáblu. Kdy ale raději rodičovskou lásku upozadit a vzít rozum do hrsti? Když vstupují do hry půjčky.

Reklama

Rodinné půjčky jsou velmi ošemetné téma a měli bychom k nim přistupovat opatrně. I ty nejlepší vztahy v rodině dokáže jeden malý úvěr zničit nadobro. Jednou může být předmětem sváru to, že půjčíte prvorozenému a na druhorozeného už nezbude, po druhé zas neustálé vytáčky při splácení.

Zatímco vy dětem poskytnete celou částku najednou, peníze se vám budou vracet v malých splátkách neomezenou dobu. Některé měsíce se nejspíš splátky ani nedočkáte. „Proč si tento měsíc nedopřát a zase dávat peníze na splátku, když dlužím jen rodičům,“ řeknou si vaši blízcí dlužníci. Nebude-li jasně stanovena smlouva, pak se nejspíš dočkáte řady výmluv a nespočet historek o tom, že s finanční situací je to čím dál horší.

Dostat z rodiny všechny peníze může být velmi tvrdý oříšek. Dlužníky mnohdy neobměkčí ani fakt, že se kvůli nim dostáváte do finančních problémů. Jakmile na děti vyrukujete s tím, že potřebujete půjčku vrátit, budete to právě vy za ty nejhorší.

Blízké vztahy v rodině se navíc přiklání k bezúročné půjčce a k tomu, že dluh není prioritou. Jednou si tak místo splátky děti zajedou na dovolenou, po druhé koupí nový mobil. „Vždyť jsou to mí rodiče, oni mi počkají.“ Jakmile pak začnete o úrocích nebo dokonce i sankcích, budete za krkavce, kteří chtějí vydělávat na svých nejbližších.

Zcela jinou kapitolou je půjčka, na kterou nemáte. Jedna věc je půjčit dětem vaše úspory a druhá věc je půjčit si kvůli dětem v bance či nebankovní společnosti. Zatímco v případě první varianty o peníze v nejhorším případě přijdete, u druhé hrozí už velké existenční problémy, které mohou končit i exekucí.

Jak děti odmítnout?

Jak ale děti odmítnout a zároveň nenarušit doposud dobré vztahy v rodině? Zeptejte se jich, zda by byly ochotni vám půjčit, pokud se začnou cukat, je patrné, že u nich se stejné pomoci nedočkáte.

Jednou z možností, jak odmítnout je, že dětem vysvětlíte, že na tom finančně nejste dobře a že si nemůžete dovolit jim půjčit nebo se kvůli nim zadlužit. Pokud jejich úsmysl nebyl zlý, pochopí vaši situaci, v opačném případě s vámi nebudou pár dní mluvit. Další z možností je dětem nabídnout jinou pomoc. Pohlídejte jim například vnoučata, ať mohou vzít další směnu v práci a přivydělat si tak nějakou korunu navíc.

Reklama