Dávám Bolševikovi rok, maximálně dva

„Proletáři všech zemí, vyližte si prdel.“ „Maminko, ty nám jenom hoříš.“ „Evi, já jsem přišel s nabídkou kvalitního sexu.“ „Mě by jenom zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu.“ Myslím, že po těchto hláškách snad nad názvem filmu netápe již nikdo. A pokud jen přeci. Mám pro vás ještě jednu nápovědu, která vám zaručeně pomůže.

 

Reklama

„Vysvětlím vám rozdíl mezi knedlíky a noky. Je to prosté.
Knedlík se vaří ve vroucí vodě ve formě podlouhlých válečků a teprve po vyjmutí z lázně se krájí na tenké plátky a po obrubě těchto plátků, může být takový knedlík trochu oslizlý. Naproti tomu typický nok se ve formě kuliček nebo šišek vaří každý kousek odděleně zvlášť, a tudíž je slizký po celém svém povrchu.“

Správě tušíte, že dnes bude řeč o české komedii režiséra Jana Hřebejka – Pelíšky. Film plný hvězdného obsazení, v podobě například Jiřího Kodeta, Emílie Vášáryové, Miroslava Donutila, Simony Stašové, Evy Holubové, Bolka Polívky či Stelly Zázvorkové, patří ke špičkám české kinematografie.

Konec šedesátých let nebyl zrovna ideálním obdobím. Komedie vypráví o stárnoucích rodičích, dospívající mládeži a malých dětech, mezi kterými by snad jako nikdy nemohlo dojít k pochopení.

Komedie / Drama
Česko, 1999, 116 min

Režie: Jan Hřebejk

Hudba: Ivan Král, Ivan Hlas

Hrají: Jiří Kodet, Emília Vášáryová, Kristýna Nováková-Fuitová, Miroslav Donutil, Simona Stašová, Michal Berna, Sylvie Koblížková, Bolek Polívka, Stella Zázvorková, Eva Holubová, Marek Morvai – Javorský, Jiří Krejčík, Ondřej Brousek, Jaroslav Dušek, Boris Hybner, Richard Tesařík, Dagmar Teichmanová, Miroslav Kaman

[vsw id=“cJAGYt8GnPE&feature=related“ source=“youtube“ width=“425″ height=“344″ autoplay=“no“]

Reklama