Darujte i přijímejte dárky podle pravidel společenské etikety

Darování dárků, stejně tak jako jejich přijímání, je důležitým společenským aktem. Darující si dal mnoho práce s vymyšlením a obstaráním kvalitního dárku, investoval čas i peníze. Proto je dobré vědět, jak se při obdarovávaní chovat.

Dárky darujte i přijímejte s úctou

Základním společenským pravidlem je, že dárek nepředáváme se slovyto je jen taková zbytečnost/maličkost“. Nikdy takhle svůj dárek neshazujeme. Jako dárce dáme najevo, že věříme, že oslavenci uděláme radost.

Toto pravidlo také platí z opačného pohledu, a to ze strany obdarovaného. Vyvarujeme se frázíneměli jste si dělat škodu, vždyť já nic nepotřebuji“. U menších oslav obdarovaný vždy dárky rozbalí, projeví překvapení a radost z dárků a také pochválí vkus výběru dárce. Vždyť je to jediná odměna a zpětná vazba pro dárce.

Na svatbách se dárky nerozbalují

Na velkých oslavách se dary odkládají na zvláštní stůl. Mohou se rozbalit a nechat vystavené. Pozor si dáme na svatbu. Nedoporučuje se svatební dárky na oslavě rozbalovat z prostého důvodu. Hosté dávají tematické dárky do domácnosti novomanželů. Může nastat situace, kde se nám sejdou tři osobní váhy, dvě mikrovlnné trouby a podobně. Proto se dárky na svatbu konzultují s koordinátorkou svatebních dárků, kterou bývá většinou matka nevěsty nebo ženicha.

V zahraničí platí odlišná společenská pravidla

V různých zemích platí rozlišná pravidla. Rozbalování dárků je v Evropě povinné, ovšem v Asii, Japonsku a dalších východních zemích se dárky nerozbalují. Zajímavostí je, že Japonci dárek vždy odmítnou. Nenechte se však zmást, je to jen zdvořilostní fráze. Po druhém naléhání dárek přijmou. V arabských zemích se naopak dávají dárky při každé příležitosti a rozbalují se za pozornosti všech přítomných. Během obchodních jednáních dárky vždy předávají Číňané a Tchajwanci, měli bychom s tím počítat a předpřipravit se. Toto jednání není vhodné na obchodních schůzkách Američanů a Evropanů, může být chápáno jako korupční akt.

Závěrem obdarovávejte vždy od srdce a hlavně s nápadem, cení se samotný úmysl někomu udělat radost a zpříjemnit den.

Reklama