Co obsahují citronky? Test odhalil množství éček

Na citronku, neboli citronovou šťávu nedá dopustit mnoho hospodyněk. Víte ale, co citronky obsahují? Je v nich opravdu citronová šťáva nebo obsahují chemické přísady? Spotřebitelský časopis dTest otestoval složení 21 citronových a 7 limetkových produktů. Některé produkty byly pouze ochucenou vodou s pouhým procentem citronové šťávy.

 

Mnoho produktů s rozdílným složením

Citronky mnozí dobře známe od útlého dětství, kdy jsme citronovou šťávou z výrazně žluté plastové lahvičky dochucovali vodu. Nyní na trhu nalezneme mnoho produktů s rozdílným složením.

Dobrou zprávou je, že ty nejkvalitnější poznáme nejsnáze. Stoprocentní šťávy a šťávy z koncentrátu s minimálním 99% ovocným podílem mohou používat označení šťáva a proto je v regálech obchodů jasně identifikujeme,“ vysvětluje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Prapodivné názvy

Více obtíží ale obnáší identifikace produktů s nižším podílem ovocné šťávy. Výrobci tyto citronky vtipně označují jako „speciality vyrobené ze šťávy citronového koncentrátu“ nebo jako „kořenicí přísada s citronovou šťávou“ či „limetkový neemulgovaný dresink“.

Docela dobrou zprávou je, že z celkem 28 namátkou koupených citronových a limetových přípravků jich pouze deset obsahovalo 20 a méně procent ovocné šťávy,“ říká Hana Hoffmannová.

Citronovou šťávu nahrazují éčka a chemie

Výsledky testování nezávislé organizace dTest odhalily, že na rozdíl od 100% šťáv a šťáv z koncentrátu obsahují výrobky s nižším podílem ovocné šťávy pořádnou dávku éček.

V mnoha případech se jedná o kyseliny citronovou a askorbovou, méně často pak různé konzervanty a další aditiva. Často narazíte i na siřičitany. Ty se vyskytují i u šťáv z koncentrátu, kde pravděpodobně brání rozkladu vitamínu C a hnědnutí šťávy. Jelikož ale jde o potravinové alergeny, měly by se citlivější lidé o jejich přítomnost v citronkách zajímat.

Pravou domácí citronovou šťávu vyrobíte levněji

Kromě rozdílného složení byla rozdílná také cena. Na trhu se cena citronek pohybuje od 5 do 32 korun. Dražší produkty zpravidla obsahovaly více ovocné šťávy.

„Pokud byste lisovali citrony doma, na 100 ml jich budete potřebovat zhruba půl kilogramu, což by vás mohlo při současných cenách stát okolo 22 korun,“ uzavírá výsledky srovnání Hana Hoffmannová.

Reklama