Co dělat, když je úvěr jediným řešením? I půjčka pro důchodce musí mít svá pravidla

Zdroj: pixabay.com

Potřebujete rychle větší obnos peněz a z důchodu danou částku nedáte dohromady, ani kdybyste se uskromnili na maximum? Finanční rezerva nyní zeje prázdnotou a v okolí není nikdo, kdo by vám s nedostatkem financí pomohl? Pak vám nejspíš nezbude nic jiného než si půjčit. Víte, jak ale vybrat půjčku, když jiné řešení není nasnadě?

Reklama

Úvěr by vždy měl být až krajním řešením, přesto občas to bez něj nejde. Půjčky pro důchodce jsou specialitou nebankovních společností, avšak nenechte se zmýlit, obvykle se jedná pouze o vychytralé názvosloví, co se charakteristiky týká, je půjčka pro důchodce tím samým úvěrem jako jakákoliv jiná nebankovní půjčka.

Pokud už se pro úvěr rozhodnete, je nejlepší zajít do vaší domovské banky, tedy tam, kde máte běžný účet, popřípadě nějaké spoření. V této peněžní instituci totiž máte už vybudovanou bankovní historii, která vám může dopomoci k lepším podmínkám pro splácení. Navíc tak snadno zjistíte, jak na tom jste s úvěruschopností. Zatímco nebankovní společnosti většinou půjčují všem bez rozdílu věku a příjmů, banky nechají zadlužit jen bonitní klienty. Jejich rozhodnutí by tak pro vás mělo být směrodatné.

Vaše banka vám ale nemusí nabídnout nejlepší podmínky na trhu, proto se vždy vyplatí její nabídku porovnat i s dalšími půjčkami od konkurence. Především se zajímejte o úrokovou sazbu, poplatky a sankce, úplně nejdůležitějším parametrem je pak RPSN.

Co je to RPSN a proč rozhoduje o výhodnosti půjčky?

RPSN je roční procentní sazba nákladů a její součástí je jak úroková sazba, tak i veškeré poplatky týkající se půjčky. Poplatek za sjednání, poplatek za vedení, poplatek za čerpání, poplatek za poplatek. Výš RPSN by měla být stejná, popřípadě jen mírně vyšší než výše úroku, pokud je rozdíl mezi těmito sazbami enormní, znamená to, že za půjčku zaplatíte mnohem více, než se zpočátku zdá.

Výběr úvěru vám mohou velmi usnadnit nejrůznější internetové srovnávače a online kalkulačky, které vám porovnají výhodnost půjček a které vám spočítají, kolik za půjčku ve výsledku zaplatíte. Pokud by vám internetový svět připadal příliš složitý, nebojte se oslovit finančního poradce. Ten vám pomůže nejen s výběrem půjčky, ale zároveň i s nastavením osobních financí.

Reklama