Cizím lidem vstup zakázán

Opakování je matka moudrosti, a proto znovu přinášíme článek na téma: „Cizím lidem vstup zakázán“. Ano, správě již tušíte, že bude řeč o podvodných podomních prodejích.

„Zazvonil zvonek, otevřela jsem příjemnému mladému pánovi v košili. Vystupování měl mnohem lepší než ta dnešní mládež, začal mi něco nabízet, ani nevím co. Ale když on byl tak milý a říkal, že ušetřím a budu moc spokojená. A když to podepsali všichni z ulice, tak proč jsem si měla myslet, že se jedná o podvod.“

Reklama

Možná jste se s podobným příběhem již setkali i vy, ať už v pozici podvedeného či příbuzného. Takových případů se ale může stát tisíce a stejně se najdou tací, co opět snadno podlehnou. I když o podvodných podomních prodejích už toho bylo napsáno spousty, stále se nachází noví, co buď zapomenou, nebo prostě věří, že jim se to stát nemůže.

Ať už vás ale přijdou až k domovním dveřím nalákat na nového dodavatele elektřiny, levnější volání od jiného operátora či podobné „výhodné nabídky“, zavřete jim dveře před nosem.

A jak si ověřit, že se opravdu jedná o podvod a vy nejste ta jedna výjimka z tisíce, kdy to s vámi ten pohledný mladý muž myslí vážně a chce vám pomoci k lepším službám:

1. Platí jen to, co je na papíře

Ať vám slibují hory doly, nevěřte. Máte nárok pouze na to, co podepisujete. Proto sliby bokem, které vás k případné změně dovedou, jsou jen lži. Pečlivě si raději přečtěte smlouvu, a pokud obsahuje hodně drobného písma, vězte, že tu není vše fér.

2. Porovnejte nabídku i s ostatními

Pokud je vám nabízena opravdu výhodnější služba, zaručeně neplatí pouze jeden den. Nechte si vše projít hlavou a hlavně si porovnejte i jiné nabídky. Zjistíte, tak že mnohdy vůbec neušetříte. Bude-li vám však prodejce nutit, že akce platí pouze dnes, pak se opět jedná o neférové jednání.

3. Buďte obezřetní

Dejte slušnost na chvíli stranou. Není nikde psáno, že musíte „návštěvě“ nabídnout sklenici vody či rovnou jít vařit kávu. Pokud vás nabídka přece jen zajímá, nenechávejte prodejce samotného. Nikdy nevíte, zda se nejedná o lupiče.

4. Poraďte se svými blízkými

Nepodepisujte hned nic. Poradit se s blízkými má právo každý, proto pokud vám bude upíráno, pak je tu opět další signál k tomu, že se jedná o něco nekalého.

Pokud však i přes všechna varování se vám stane, že podobnou smlouvu, ať už na jakoukoliv službu, podepíšete. Vězte, že vždy možná cesta zpět. Nesmíte však otálet. Jednat se pak musí rychle a včasně.

Reklama