Chcete poslat balík? Nemusíte jen do fronty na poštu, existují i jiné způsoby přepravy

Potřebujete poslat balík, a tak se vydáte na jednou z poboček České pošty. Nejspíš totiž nevíte, že je možnost výběru. Využít lze služby i jiných firem. Jaké to jsou a kolik si účtují za zaslání balíku?

Díky internetovým obchodům se i v Česku rozšířilo působení přepravních společností. Jdete-li tak zaslat balík, máte na výběr.

Vyčkat na poště musíte vy i příjemce

Jestliže se rozhodnete zaslat balík poštou, nevyhnete se čekání. A mnohdy si bude muset vyčkat frontu také příjemce, a to i přestože zvolíte službu zvanou „balík Do ruky,“ za kterou si musíte připlatit.

Abychom ale Českou poštu jenom nehanili, je nutné také zmínit, že jako jeden z mála přepravců umožňuje i zaslání různých typů balíku – obyčejný, cenný, doporučený. A v případě reklamace víte, kde problém řešit. Přímo na jedné z poboček pošty.

Pohodlí z domu do domu není pro každého

Pokud budete chtít balík poslat jednou z přepravních společností, pak budete muset vše řešit online. Službu si obvykle musíte objednat prostřednictvím formuláře, který najdete na webových stránkách poskytovatele. Z pravidla je nutné ihned službu i zaplatit, a to platební kartou, bankovním převodem, nebo platební bránou.

Pro balík si ve stanovený den přijede kurýr, vy tedy musíte být na předem smluveném místě. V případě, že si budete muset někam odběhnout, můžete pověřit předáním balíku manžela či manželku, kolegyni v práci nebo sousedku. Stejně tak druhý den musí být na smluvené adrese příjemce balíku.

Parcelshop je možná i ve vašem městě

Nechcete chodit na poštu, ale ani nechcete být vázáni a čekat na kurýra doma? Využijte služby takzvaných parcelshopů. Balík předáte na jednom z odběrných míst, které spolupracuje s přepravní společností. Následující dny si pak může příjemce kdykoliv během dne dojít vyzvednout balík do parcelshopu v jeho místě bydliště. Zaslání budete mít bez fronty i bez čekání na kurýra.

A kolik za poslání balíku zaplatíte?

Za balík do 2 kg zaplatíte u České pošty 108 Kč, nebo 128 Kč. Cena závisí na tom, zda zvolíte balík Na poštu nebo Do ruky. Společnost DPD přepraví balík do 2 kg za 149 Kč. V případě balíku do 5 kg zaplatíte na poště 117 Kč, popřípadě 142 Kč, u DPD 158 Kč. A balík do 10 kg stojí na poště 137 Kč, nebo 163 Kč, u DPD 196 Kč.

Pokud si zvolíte výše zmíněné parcelshopy, pak u přepravní společnosti PPL budete muset z peněženky vyndat od 89 Kč do 149 Kč, u GLS od 79 do 189 Kč.

Reklama