Cestujete rádi?

Možná si myslíte, že znáte mnoho významných i méně významných míst, která stojí za návštěvu. Možná nejste cestovatelé, ale máte rádi zeměpis a cestujete jen tak prstem po mapě. Pro vás, milí čtenáři, kteří máte rádi cestování Evropou, jsem připravila seriál cestovatelských hádanek.

 

Zavedu vás na různá místa, popíši je a vy si můžete sami pro sebe ověřovat své cestovatelské a zeměpisné znalosti. Správné řešení hádanky spolu s fotografií místa bude zveřejněno vždy v dalším díle seriálu.

Dnes začneme v místech úsvitu našich národních dějin. Rozsáhlý areál, do něhož jsme právě zavítali, je národní kulturní památkou a aspiruje na zápis do Listiny světových kulturních památek UNESCO. V 9. století stál v těchto místech hrad s rozsáhlým podhradím na ostrovech v řečišti velké řeky.

Archeologům se podařilo odkrýt základy knížecího paláce a dvanácti kamenných kostelů, rozsáhlé pohřebiště s více než 2 500 hroby a zbytky mohutného valu.

Oblast, v níž lokalita leží, je významem a lidnatostí označována jako New York 9. století. Přestože archeologický průzkum v této lokalitě probíhá už 60 let, archeologové se domnívají, že jsou stále na začátku. Stále jsou překvapováni novými a novými nálezy, které dokládají impozantní kulturní a politické postavení této lokality v tehdejší Evropě.

V roce 2008 byla v areálu otevřena neobvyklá stálá expozice. Její architektonické řešení vychází ze ztemnělého prostoru, v němž jsou za použití světelné, zvukové a projekční techniky zdůrazňovány jednotlivé exponáty. Emocionální zážitek je pro návštěvníka velice silný, rychle vstřebá genius loci tohoto jedinečného místa. Ten je ještě umocněn následnou dlouhou procházkou po návštěvnickém okruhu.

Mohutné valy, základy kamenných staveb, umně zhotovené šperky a zbytky zbraní dávají najevo, že se nacházíme na zcela mimořádných místech českých národních dějin.

Uhodli jste, kam jsme dnes zamířili?

Eva Tvrdá
www.evatvrda.cz

*Své tipy můžete zveřejňovat v diskuzi pod článkem.

Reklama