Cesta do přírody

Minule jsme navštívili významné evropské město s mnoha barokními budovami, bohatými sbírkami výtvarného umění, s největší klenotnicí v Evropě a s půvabným okolím. Správně hádali ti, kteří mysleli na Drážďany, město na Labi, v jehož okolí se nachází zámek s proslulým parkem Pillnitz a vodní lovecký zámek Moritzburg, slavná kulisa českého filmu Tři oříšky pro Popelku.

Dnešní hádanka nás zavede do dvou skalních měst, která spojuje a zároveň i odděluje hluboká Vlčí rokle. Tento zázrak přírody je nejdivočejším a největším skalním útvarem ve střední Evropě. V roce 1933 byla oblast označena za národní přírodní rezervaci a platí zde přísná pravidla ochrany přírody.

Známější z obou skalních měst je vyhledávanou a velmi známou turistickou lokalitou. Skály zde tvoří izolované věže a pilíře. Nejbizarnější je Homole, která stojí na své špičce a vypadá, že se každou chvíli převrátí. Skály tohoto místa dostaly poetická jména, nalezneme zde Strážce skal, Orlí hnízdo, nebo třeba Dvojčata v peřince, Milence i Krakonošovu ložnici, či Krakonošovo piano.

Nejslavnějším souskalím této části národní přírodní rezervace je Starosta a Starostová. Neméně slavná jsou i dvě jezírka a Velký vodopád.

Druhé ze skalních měst této národní přírodní rezervace není tak známé. Je divočejší a tvoří ho souvislejší skalní stěny, návštěvnický okruh je delší a náročnější. Proto je tato část naší lokality klidnější a návštěvník v ní prožije bližší kontakt s přírodou.

Hned na začátku skalního města stojí na jedné z vysokých skal zbytky středověkého strážního hradu. Pokud zříceninu chcete navštívit, musíte se odhodlat k výstupu soustavou schodišť a žebříků, vystoupat až na vrchol však mohou jen ti, kteří nepociťují závrať.

Po vstupu do samotného skalního města vás obklopí padesátimetrové skalní stěny, obrovské balvany, štíhlé věže, převisy i temné sluje. Část skalního města byla pojmenována jako Sibiř, i v červenci zde totiž můžete vidět sníh.

V tomto skalním městě hnízdí již několik let kriticky ohrožený sokol stěhovavý. Byla kvůli němu uzavřena část okruhu, ale návštěvníci tento vzácný druh mohou pozorovat dalekohledy a je to impozantní podívaná.

Obě skalní města spojuje hluboká rokle. Je dlouhá 9 km a jejím dnem vede neudržovaná trasa. Po ní mohou dobrodružněji založení turisté projít z jednoho skalního města do druhého.

Poznali jste dnešní cíl našich cestovatelských hádanek?

Eva Tvrdá
www.evatvrda.cz

Reklama