Buďte ostražití při podpisu smlouvy

Sdružení obrany spotřebitelů Moravskoslezského kraje vyzývá spotřebitele, na základě stále častějších zkušeností z poraden, k obezřetnosti při podepisování různých spotřebitelských smluv.

 

Reklama

Moravskoslezský kraj, obdobně tak, jako další místa v České republice jsou plná lákadel a nabídek. Obchodníci a finančníci se předhánějí v nabídkách, kterými chtějí získat pozornost spotřebitelů a vnutit jim své zboží nebo různé finanční produkty.

Ochota obchodníků nabízet a prodávat je známkou zdravého trhu. Mnozí si vzpomínáme, jak jsme byli rozladěni, když jsme si stěžovali na nezájem a neochotu prodavačů a prodavaček. Ale ani přehnané způsoby nejsou příjemné.

Pozvánky na výlety nebo akce s obědem, nákup zboží na splátky, nabídky různých „výhodných“ rychlých půjček a úvěrů jsou lákavé, „stačí jen podepsat“. Je v nich ale skryto i velké riziko!

Nic totiž není zadarmo! Už v českých pohádkách o čertech ubožáci upisovali své duše v touze po bohatství a majetku.

Smlouvy, podepsané na ulici nebo na různých akcích, jsou v mnohém podobné těmto pohádkám.

Podvodné a agresivní metody zneužívají přirozené handicapy lidí (stáří, nemoc, ale i touhu čí bezradnost). Podpisem dostanete vše, po čem momentálně toužíte. Mnohdy ale tratíte mnohem více.
Dluh, k němuž se upíšete, můžete splácet klidně po zbytek vašeho života, zejména pokud původní dluh navýšíte o penále, smluvní pokuty nebo náklady za exekuční vymáhání a pomoc právníků. V exekučním řízení můžete přijít o svůj byt, dům a ztratit tak střechu nad hlavou.

Chraňte svůj podpis

Často jsou smlouvy a zejména připojené obchodní a smluvní podmínky psané drobným písmem, které ani nemůžete přečíst.

Nejste povinni nic podepisovat. Pokud tak ale učiníte, přebíráte na sebe to, co jste podepsali. Bez ohledu, zda jste vše četli, rozumíte tomu, souhlasíte s tím nebo vám dohodu někdo vnutil.

Máte plné právo každou smlouvu v klidu prostudovat a poradit se s rodinou nebo odborníkem. Nikdy nepodepisujte nic ve dveřích nebo při návštěvě podomního agenta. Nevěřte ani slovům, že je vám nabízená akční nabídka, která už nikdy nepřijde! Všechno to jsou ubohé lži, které mají vybílit vaše peněženky a bankovní účty!

Převzato z tiskové zpávy Sdružení obrany spotřebitelů

Reklama