Bude hojnost vína?

Toť otázka! Odpovědět by na ni v květnu mohl jedině svatý Urban, patron vinařů. Má svátek 25. května. Vinaři od pradávna v tento den přinášeli svatému Urbanovi dary a modlili se k němu. Urban se stal jedním z patronů vinařství díky legendě, podle níž mu vinice zachránila život, když ho ukryla před pronásledovateli.

A jaké má být na Urbana počasí?

Krásné!

Urban krásný, vyjasněný – hojným vínem nás odmění. Na Urbana pěkný, teplý den – bude suchý červenec i srpen, vinná réva nedbá toho – bude míti vína mnoho. Svítí-li slunce na svatého Urbana, bude úroda hlavně na víně. Pankrác a Urban bez deště – hojnost vína. Prší-li na svatého Urbana, znamená újmu vína; pakli jest pěkný čas, dobré víno bude.

Že je svatý Urban bedlivě sledovaným patronem, dokládá stáří poslední zmíněné pranostiky, pochází z kalendáře pro rok 1617.

Předkové dnešních vinařů se k Urbanovi modlili, i dary mu nosili, avšak když dopustil na svůj svátek déšť, velmi se na něj zlobili. Polévali jeho sochy špinavou vodou, mnohdy sochu světce i povalili.

Pro správný vegetační nástup vinné révy je konec května zásadním obdobím. Je třeba, aby nastaly dny nejen slunné, ale i teplé, a teplo aby se udrželo i v noci. Koncem května se nezřídka objevují po jasných dnech chladné, leckdy i mrazivé noci. Dokonce se hovoří o Filipovi (26. 5.) a Bedovi (27. 5.) jako o malých ledových mužích.

Tito muži však už všechny ledy uzavírají. Červen, červenec a srpen už ledům nedávají šanci.

Eva Tvrdá

Reklama