Barokní perla

První cestovatelská hádanka nás zavedla na Moravu, do míst, kde v 9. století leželo centrum Velkomoravské říše. Badatelé nemají dosud jasno, která z lokalit na Moravě sloužila jako sídelní. Naše cestování začalo v Mikulčicích, ve významném hradišti vojenského charakteru, které však mělo i znaky života velkého města. Někteří badatelé se domnívají, že v případě Mikulčic jde o slavný grad Morava.

Dnes přeskočíme do jiné evropské oblasti a do jiné doby. Navštívíme město, kterému se říká Florencie severu. Leží na velké řece, to samo o sobě dává městům velký půvab. Ten je v případě našeho cíle umocněn komplexem barokních budov, které místu vtiskly neopakovatelnou atmosféru. Město je známé díky rozsáhlým sbírkám výtvarného umění, nachází se zde největší klenotnice v Evropě, zbrojnice a mincovna.

Nad řekou byla zbudována rozsáhlá terasa, na níž kdysi své kratochvíle trávila šlechta. Dnes se na terase pohybují davy turistů, které toto město plné nádherných památek v každé roční době zaplavují. Město vybízí k návštěvě pořádáním různých slavností, z nich nejznámější jsou proslulé vánoční trhy.

Město má půvabné okolí, k nejznámějším lokalitám patří velký zámek s parkem a romanticky vyhlížející vodní lovecký zámek, který se stal kulisou ve velmi známé pohádce.

Smutnou kapitolou města je rozsáhlé bombardování na konci 2. světové války. Spojenci tenkrát město téměř zničili, krátery po bombách v centru města najdeme ještě dnes.

Poznali jste místo dnešní hádanky?

 Eva Tvrdá
www.evatvrda.cz

Reklama