Babička na mateřské a děda na otcovské dovolené. Je to vůbec možné?

Foto: Pixabay

Náklady na život rostou, s dětmi to platí dvojnásob. Péče o malé ratolesti dává finančně pořádně zabrat, není proto divu, že někteří rodiče to nezvládají, a tak péče o děti přechází na babičku a dědečka. Mají ale v takovém případě prarodiče nárok na mateřskou či rodičovskou dovolenou?

Reklama

Někdy musí oba rodiče do práce, aby zvládli děti uživit, jindy o své potomky prostě nemají zájem. V těchto situacích velmi často na scénu nastupují prarodiče, kteří péči přebírají do svých rukou. Bohužel ale babička a ani dědeček nemají stejná práva jako rodiče, matka samoživitelka či otec samoživitel. Většinou jim nárok na sociální dávky nevzniká.

Může jít babička na mateřskou a děda využít otcovskou dovolenou?

Peněžitá pomoc v mateřství, zkráceně mateřská, náleží jen ženám, které porodily, popřípadě přejaly dítě do vlastní péče, a to pouze za předpokladu, že splní podmínky nároku této dávky, musí být účastny nemocenského pojištění. Po splnění určitých podmínek mají nárok na mateřskou také otcové.

Prarodiče ani při splnění všech podmínek nemohou o peněžitou pomoc v mateřství žádat, a je úplně jedno, zda se starají celý den o novorozence kvůli tomu, že jeho matka se o něj nezajímá, nebo že musí kvůli špatné finanční situaci ihned po porodu nastoupit opět do zaměstnání. Co se otcovské dávky týká, ta je určena pouze tatínkům, nikoliv dědečkům či babičkám.

Mají prarodiče nárok na rodičovský příspěvek?

Na jednoduchou otázku, jednoduchá odpověď. Ne. Ani na rodičovský příspěvek nemají babička s dědou nárok, pobírat ho může pouze matka nebo otec. V tomto případě ale lze čerpání tak trochu obejít.

Na rozdíl od mateřské lze na rodičovské pracovat, proto není nic proti ničemu, aby rodiče nastoupili do zaměstnání, zároveň čerpali dávku a o vnoučata se starali prarodiče. Finanční vyrovnání je pak zcela na rodině.

Pozor, soudní rozhodnutí vše mění

Jiná situace u nároku na peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek vzniká tehdy, je-li vnouče prarodičům svěřeno na základě soudního rozhodnutí, a to například kvůli úmrtí matky. V tomto případě se na čerpání státních dávek prarodiči nahlíží odlišně a těm tak vzniká nárok na finanční příspěvky.

Navíc tu jsou ještě další sociální dávky a daňové výhody, které mohou za určitých podmínek prarodičům finančně pomoci. Vhodné je se tak zajímat o přídavky na děti, o uplatnění daňové slevy, o školkovné nebo nově také o ošetřovné.

Zdroj: Úřad práce, Česká správa sociálního zabezpečení

Reklama