Až pětina vozů v ČR má změněno rok výroby

Možná právě plánujete koupi nového vozu. A víte, že u celé pětiny ojetých vozidel prodávaných v České republice je nesprávně uveden rok výroby? Upozornil na to časopis dTest.

 

 

Pokud si neověříte rok výroby autam které jste si vybrali, můžete snadno koupit vůz starší, než jste očekávali, a zbytečně ho tak přeplatit. Problém omlazování vozidel se bohužel týká i nových vozů.

Podle průzkumu je zhruba 20 procent ojetých aut v České republice při prodeji opatřeno nesprávným údajem o roku výroby.

„Jedná se o takzvané omlazování vozidel, tedy uvádění pozdějšího roku výroby, než je skutečnost. Od roku 2001 se totiž rok výroby v technickém průkazu neuvádí a byl nahrazen údajem o datu prvního uvedení vozidla do provozu. Tato dvě data se od sebe mohou lišit o jeden až dva roky, ale výjimkou není ani rozdíl pěti nebo šesti let,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Podle zjištění dTestu problém nečíhá jen na ty, kteří se chystají nakoupit vůz v autobazaru. Poté, co auto sjede z výrobní linky, může stát třeba i několik let na skladě či odstavném parkovišti a poté je prodáno jako nové.

Prodejce ve smlouvě datum výroby negarantuje a zákazníkovi argumentuje tím, že dokud nebylo auto uvedeno do provozu, je pořád nové. Až jej však jeho majitel bude chtít za pár let prodat, nového kupujícího bude datum výroby nepochybně zajímat. Majitel pak za toto auto dostane méně peněz,“ říká Lukáš Zelený.

Častějším případem je pozměňování údajů v dokladech individuálně dovezených vozů. Rok výroby vozidla je jedním ze základních údajů určujících cenu ojetiny a nepoctiví dovozci si díky manipulaci s daty mohou přijít na desítky tisíc korun. Jak k manipulaci s údaji dochází? Dovozce přiveze ze zahraničí ojeté auto, přepíše datum první registrace v technickém průkazu, ten pak okopíruje, aby změnu nebylo možné očima rozeznat, a s kopií jde na dopravní úřad auto zaregistrovat. Datum první registrace pak figuruje jako stáří vozidla a určuje jeho hodnotu, jež po tomto omlazení výrazně stoupne.

Největší zájem je o ojeté vozy ve stáří od čtyř do šesti let. Právě vozy do šesti let stáří tvoří téměř polovinu všech prodaných ojetých vozů na našem trhu. Tyto auta se tak stávají zájmem nepoctivých prodejců. Vůz s údajným stářím 4 roky, tak může být daleko starší.

Převzato z tiskové zprávy dTestu.

Reklama