Zvládněte letos předvánoční úklid rychleji

Blíží se závěr roku a s ním i doba hektických předvánočních příprav. Kromě nákupu vánočních dárků pro naše rodiny a blízké, pečení cukroví či příprava kapra čeká na každého z nás také téměř všemi nenáviděný předvánoční úklid. V dnešní uspěchané době nezbývá na zdlouhavé a důsledné uklízení příliš mnoho času. Přinášíme vám proto pár tipů, jak předvánoční úklid co nejvíce urychlit a zefektivnit, aby vám zbyl čas i na vánoční pohodu v teple domova.

 

Dekorační boxy na povalující se věci

 

Nejednomu z nás se po domě či bytě povalují na různých místech štosy papírů, složenek, časopisů, hračky našich nepořádných dětí a mnoho dalších jiných věcí. Roztřídit a zařadit je do přeplněných skříněk či zásuvek může přitom zabrat velké množství času. Mnohem lepší variantou je proto zvážit, zda je tuto činnost nutné dělat právě v hektickém předvánočním čase. Vyřešit problém s předměty povalujícími se všude po bytě lze totiž mnohem rychleji a hlavně jednodušeji. Stačí pořídit pár dekoračních krabic, popřípadě košíků či různých boxů, které budou ladit s vaším interiérem, a všechny povalující se věci do nich jednoduše naskládat. Jejich roztřídění se pak můžete věnovat v klidnějším období. Vhodně vybraný design boxů navíc může dodat vašemu bytu na zajímavosti. Pokud zvolíte vánoční tematiku, máte postaráno i o vánoční výzdobu.

 

Zbavte se rychle všeho, co nepotřebujete

 

Důležitou zásadou rychlého a efektivního úklidu je bez váhání vyhodit vše, co již není potřebné. Přendávání starých nepoužívaných věcí na jiné místo je zcela zbytečné, a akorát zdržující. Během úklidu mějte při sobě neustále pytel na odpadky a bez slitování do něj vyhoďte vše nepotřebné. Narazíte-li na objemnější nepotřebná zařízení, jako jsou třeba staré elektrospotřebiče, i pro ně existuje rychlý, a přitom ekologický způsob likvidace. V rámci služby nazvané Buď líný vám starou sporák, rychlovarnou konvici či televizi odvezou přímo z vašeho domu. Pokud tedy očekáváte k Vánocům nový spotřebič, můžete se rychle a jednoduše zbavit toho starého.

„Stačí mít doma alespoň 25 kilogramů elektrospotřebičů, čemuž například přibližně odpovídá váha jednoho mrazáku či jedné staré televize, a udělat rychlou objednávku na internetu či po telefonu. Naši pracovníci pro spotřebiče přijedou až k vám domů a bezplatně je odvezou,“ vysvětlil Petr Kubernát ze společnosti REMA Systém, která službu provozuje.

Ani se starým kusem nábytku nemusíte nutně vážit dlouhou cestu do sběrného dvora. Když ho na internetu nabídnete za odvoz, někdo si pro něj jistě rád přijede.

 150kg elektroodpadu

Od shora dolů, od oken ke dveřím

 

Když se pouštíte do utírání, mytí, stírání a leštění, je vhodné zvolit ten správný postup. V opačném případě byste si totiž v průběhu úklidu mohli znovu zašpinit to, co jste již předtím pracně uklidili, a zbytečně byste tak plýtvali drahocenným časem. Při úklidu postupujte nejprve od místností, které používáte nejméně. Obvykle to bývá ložnice či pracovna. Úklid je tu mnohem rychlejší a déle vydrží. Zatímco náročnější místnosti jako je kuchyň a koupelna nechejte až úplně nakonec. Kuchyň navíc ukliďte až po pečení vánočního cukroví. Při uklízení v jednotlivých pokojích postupujte vždy od shora dolů. Začněte horními poličkami a skříněmi a skončete vysáváním a vytíráním podlahy.

 

Čistá okna za pár minut

 

Nezbytnou součástí předvánočního úklidu bývá také mytí oken. A to se v případě, že vlastníte větší dům či byt, může natáhnout i na pár hodin. Abyste se ani touto činností příliš nezdrželi, využijte pár vyzkoušených tipů. Inspirujte se profesionálními myči oken, kteří musejí zvládnout umýt desítky okenních tabulí denně, a pořiďte si praktickou oboustrannou stěrku. Jednou stranou okna namydlíte a druhou pohotově setřete. Po každém tahu stěrku otřete papírovou utěrkou, abyste ji zbavili jednak přebytečné vlhkosti, jednak zachycené špíny. Pro leštění radí odborníci využívat přípravky s alkoholem. Rychleji se odpařují a nezůstanou po nich zaschlé stopy. Zkušení profesionálové rovněž radí neplánovat mytí oken na den, kdy pálí slunce. Voda pak na oknech rychle zasychá a zůstanou vám na nich šmouhy.

 

Najměte si paní na úklid či profesionální úklidovou firmu

 

Pokud jste natolik vytížení, že nemáte na předvánoční přípravy ani chvilku času a s úklidem vám nepomohou ani rodinní příslušníci či spolubydlící, obraťte se na profesionály. Levnější variantou je oslovit paní na úklid, stačí projít inzeráty nebo vytvořit svůj vlastní. Využít ale můžete i služeb profesionální úklidové firmy. Objednávku byste měli udělat minimálně týden předem. V předvánočním období jsou firmy poměrně dost vytížené, proto raději vsaďte na jistotu a úklid objednejte už s velkým předstihem. Před objednávkou si připravte informace o rozsahu požadovaných služeb, velikosti bytu, specifikaci podlahových materiálů, adresu i preferovaný čas realizace. U firmy si můžete objednat kompletní servis, nebo ji využít jen na některé vybrané úkony. Od množství úkonů a velikosti bytu se pak bude odvíjet cena úklidu, která se obvykle vyšplhá na několik tisíc korun. Vynaložené finance však jistě vykompenzuje dobrý pocit z krásně vygruntovaného bytu a také ušetřený čas, který můžete věnovat důležitějším či příjemnějším činnostem.

Reklama