Žumberk je evropskou raritou. Je jednou ze tří opevněných vsí v Evropě

Bašty tvrze Žumberk, Autor: HaroldVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Známe mnoho opevněných hradů a měst, ale opevněná ves, to je opravdová rarita. V Evropě se zachovaly pouze tři opevněné vsi a jednou z nich je právě Žumberk s hradbami a pěti zachovanými baštami.

Reklama

Gotická tvrz v Žumberku s expozicí jihočeského malovaného nábytku

Ve vsi najdete taky rozložitou gotickou tvrz, která byla renesančně přestavěna a v sedmdesátých letech 20. století byla zrekonstruována pro muzejní účely. V tvrzi jsou reprezentační prostory jako Rožmberský salon a Rytířský sál, ale největším zdejším turistickým lákadlem je expozice jihočeského malovaného nábytku z 18. a 19. století.

Můžete si zde prohlédnout vyřezávaný a bohatě zdobený nábytek sedláků i prostý, hrubě tesaný nábytek chudých chalupníků. Na malovaném nábytku jsou zobrazeny květiny a rostliny, často se splétající do fantastických kompozic. Jsou zde taky vyobrazeny motivy krajin i figurální výzdoba, například monarchové, vojáci a světci. Na některých kusech nábytku jsou taky naivně ztvárněna zvířata, jeleni, koroptve, bažanti a další lesní zvěř. Nábytek pak doplňuje sklo, podmalby na skle, lidové plastiky a keramika.

Hradební zdi opevněné vesnice s expozicemi ve třech baštách

Můžete si rovněž prohlédnout hradební zdi opevněné vesnice. Ve dvou baštách bylo zřízeno lapidárium a ve třetí baště a jejich přístavbách je umístěna expozice úředník rožmberský. Na návsi stojí gotický kostel sv. Jana Křtitele a v údolí pod tvrzí byl znovu obnoven rybník.  

Reklama