Zpříjemněte si posezení v zastřešené pergole

Zahradní pergoly poskytují jedinečné venkovní posezení prosvětlené hřejivými paprsky slunce. Jenže ne vždy počasí přeje klidnému posezení a naši radost snadno překazí první dešťové kapky. Abychom si posezení mohli užít i za deště, je vhodné pergolu zastřešit.

 

Praktické zastřešení pergoly

Neustálá příprava polstrovaných podsedáků a utíraná stolu od napadaného listí dovede spontánní posezení mírně znepříjemnit. Řešením je snadné zastřešení pergoly, které si v posledních letech získává na stále větší oblibě. S použitím moderních materiálů navíc nezamezíte přístupu slunečním paprskům, protože většina druhů krytin jsou průhledné a světlopropustné.

Při samotné realizaci zastřešení se nabízí celá řada provedení. Můžeme volit jak celkové nebo pouze poloviční zastřešení pergoly. Velkou výhodou je, že jednoduchá  instalace střešní krytiny. Pokládku tak bez problému zvládnete svépomocí. Přizvete-li si šikovného syna nebo vnuka, pak za jedno sobotní dopoledne můžete mít střechu pergoly hotovou.

 

Výhody zastřešení
  • ochrana před deštěm
  • ochrana před padajícím listím, menší nepořádek
  • některé materiály zachovávají prostupnost světla
  • odpadá nutnost neustálé schování podsedáků a prostírání před deštěm

 

Materiály pro zastřešení pergoly

Při zastřešení zahradních pergol se nabízí celá řada materiálů s rozdílnými vlastnostmi, které si v krátkosti představíme

Komůrkový polykarbonát – Polykarbonát je celkově nejpoužívanější střešní krytinou pro veškeré zahradní stavby včetně pergol ale i skleníků a pařenišť. Polykarbonát vyniká velkou pevností, nízkou cenou, malou hmotností a velmi dobře se s ním pracuje. Materiál lze řezat nožem a snadno se instaluje pomocí vrutů. Polykarbonátů na trhu existuje mnoho druhů rozdílné tloušťky a barevných provedení s různou propustností světla. Na pergolu vybírejte takové typy, které jsou odolné vůči UV záření. Výrazně tím prodloužíte životnost, která dosahuje až 25 let.

Zmíněný komůrkový polykarbonát se skládá ze dvou polykarbonátových desek, mezi kterými jsou napříč podélné komůrky. Díky tomu má tento typ také dobré izolační vlastnosti a je vhodný i pro skleníky.

Plný polykarbonát „Makrolon“ – Tento typ materiálu na rozdíl od komůrkového polykarbonátu není tvořen jednotlivými komůrkami, ale souvislou vrstvou polykarbonátu. Jeho výhodou je především dokonalá průhlednost, která se vyrovnává klasickému sklu nebo plexisklu. Přitom si zachovává všechny své výborné vlastnosti polykarbonátu. Je až o 50 % lehčí než klasické sklo a je téměř nerozbitný. Z krupobití tudíž nemusíte mít strach.

Polykarbonátové trapézové desky „Ondex“ – Desky Ondex mají tvar klasických trapézových plechů, jen s tím rozdílem, že jsou opět vyrobeny z polykarbonátu. Díky tomu jsou lehké, ohebné a téměř nezničitelné. Používají se jak na zakrytí zahradních přístřešků, tak i na zastřešení pergol i altánů. Velmi dobře slouží také jako zábrany proti větru.

Textilní markýzy – K zastřešení pergoly jsou vhodné také textilní markýzy, které můžete podle vašich potřeb libovolně vysouvat. Jejich výhodou je krásný estetický vzhled, který je však vyvážen vyšší pořizovací cenou a oproti polykarbonátu nižší životností textilní plachty.

Kanadský šindel – Kanadský šindel je velmi oblíbený především pro zastřešení altánů, které mají souvislou dřevěnou střechu. Výjimkou nejsou ani pergoly. Tady ovšem počítejte se zamezením slunečního svitu.

Rákos – Pokud preferujete pouze jednoduchou ochranu před sluncem a déšť vám nevadí, můžete zvolit pokrytí střechy pergoly rákosem, který pak nechejte porůst popínavými rostlinami. Vytvoříte tak nenáročnou a přírodní stříšku, která vás ochrání před horkými letními paprsky.

[flagallery gid=25]

Myslete na odvod dešťové vody

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ střešní krytiny, pak především u polykarbonátu a kanadského šindele myslete na odvod dešťové vody, který vyřešíte jednoduchou instalací okapového žlábku s vývodem mimo posezení. Případně postačí dostatečně prodloužené zastřešení se spádem tak, aby dešťová voda nezatékala k posezení a nevytvářela blátivé podloží.

V zastřešené zahradní pergole si tak budete moct do syta vychutnávat venkovní posezení i při romantickém šumění deště.

Reklama