Znáte kokosový olej?

V kuchyni se bez nich neobejdeme a mnozí je na vaření používají každý den. Řeč je o olejích. Olivový, slunečnicový nebo řepkový olej jsou zcela běžnými oleji, které netřeba představovat. Znáte ale kokosový olej?

V naší zeměpisné šířce je tento exotický olej poměrně novým zbožím, ale v tropických oblastech střední Ameriky a Karibiku je naprosto typický a hlavně pro tamější obyvatelé je po celé generace hlavním zdrojem tuků.

Kokosový olej se vyrábí lisováním zralých plodů ořechů. Nejkvalitnější oleje se získávají lisováním za studena. To platí jak u olivového oleje, tak u oleje kokosového.

Nejkvalitnější panenský kokosový olej je velmi zdravý a prospěšný pro lidské tělo. Má nižší obsah kalorií a jako jeden z mála olejů snižuje hladinu takzvaného špatného cholesterolu a naopak zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu.

Kvalitu nejvyšší jakosti splňuje bio kokosový olej, který je jako ostatní bio potraviny vyráběn z kokosových ořechů, pro jejíž vypěstování nebyla používána umělá hnojiva, pesticidy, a samotný genofond kokosových palem nebyl geneticky upravován.

Taky míváte po těžkých smažených jídlech pocit únavy a potřebujete čas na trávení?

Použitím kokosového oleje to můžeme změnit. Kokosový olej je velice lehce stravitelný, neobsahuje trans mastné kyseliny, tudíž se rychle rozkládá a tělu dodává více energie. Navíc pomáhá ke štíhlejší postavě, protože se v lidském těle ukládá ve velmi malém množství. Zároveň zabraňuje předčasnému stárnutí, díky absenci volných radikálů, které u jiných olejů zatěžují naše buňky.

Kokosový olej má kouřový bod okolo 180 °C, a proto se výborně hodí na vaření a smažení. Uvádí se, že při teplotě 160 °C můžete, s pravidelným filtrováním, využít kokosový olej až na 50 smažících cyklů.

V zemích Beneluxu, do kterých spadá Belgie, Nizozemské a Lucembursko je kokosový olej hitem zdravého stravování.

Přírodní kokosový olej nemusíme použít jen na vaření, pečení a smažení. Jeho blahodárné účinky ocení ženy i muži, kteří dbají své zdraví a vzhled. Olej je vhodný pro aplikaci na pokožku a vlasy. Pokožce olej dodává pružnost a hebkost, vlasům navrací lesk a hebkost.

Výhody kokosového oleje

  • nepřetěžuje buňky volnými radikály
  • zabraňuje předčasnému stárnutí
  • rychle se rozkládá v lidském těle
  • zvyšuje přirozenou odolnost organismu
  • zlepšuje střevní mikroflóru
Reklama