Znáte elektronický podpis?

Počítače a internetová komunikace má čím dál větší zastoupení v běžném životě, nejinak je tomu i při jednání s úřady. V současné době moderních technologií, které nás oslovují na každém kroku, je dobré o nich něco vědět.

 

 

Jak jistě víte, před nějakou dobou byly zřízeny datové schránky, přes které můžeme komunikovat s úřady. Aby taková komunikace byla vskutku bezpečná a nikdo ji nezneužil, je vhodné si kromě standardních bezpečnostních pokynů potřebnou korespondenci opatřit elektronickým podpisem.

Elektronický podpis nahrazuje váš osobní podpis při elektronických komunikacích se státní správou, při podání daňových přiznání, v komunikaci s krajskými úřady či se zdravotními pojišťovnami. To vše a ještě mnohem více vám umožní z pohodlí domova váš elektronický podpis vyřídit.

Jak si vlastně zřídit elektronický podpis? Pro normální uživatelé počítačů nemusí být zřízení elektronického podpisu zrovna jednoduché. Abychom se dostali do správných, odborných kruhů, je nutné, abychom rozeznávali zaručený elektronický podpis. Tím se rozumí náš elektronický podpis, který je zašifrován naším soukromým (tajným) klíčem. Při následném rozšifrování je odemčen takzvaným veřejným klíčem. Tak osoba na druhé straně korespondence rozezná, že konkrétní dokument je opravdu od nás a ne od žádného podvodníka, který se snaží za nás vydávat.

Do větších odborných detailů zabíhat nebudeme. Je nutné, abyste věděli, že pro elektronický podpis potřebujete zvláštní certifikát s vaším soukromým a veřejným klíčem. Tyto certifikáty vystavují nezávislé akreditované společnosti, které zveřejňuje Ministerstvo vnitra České republiky.

Aby zřízení vašeho zaručeného elektronického podpisu proběhlo bez problémů, existuje mnoho firem, které nabízí své služby ve zprostředkování elektronického podpisu. Pomůžou vám s vyhotovením podkladů pro certifikační autoritu, následnou instalací certifikátu do vašeho počítače a další servis.
Úřadování se tak pro vás může stát hračkou bez zbytečných nervů a promarněného času stráveného čekáním ve frontách.

i-Senior.cz

Reklama