Zlaté mince poskytují bezpečný přístav pro finance. Čím se liší od zlatých slitků?

Zlaté mince, zdroj: prazskamincovna.cz

Současná koronavirová krize způsobila růst ceny zlata na světových trzích. Jedním z důvodů byla zastavená produkce třech švýcarských rafinérií zlata. Na trhu proto došlo k nedostatku zlatých cihel. Naproti tomu investiční zlato v podobě zlatých mincí je dostupné. Jaké jsou rozdíly a výhody zlatých mincí a zlatých slitků?

Reklama

Zlato je dlouhodobým uchovatelem hodnoty

Zlato má charakter dlouhodobého uchovatele hodnoty. Jeho cenu, na rozdíl od běžných financí, nesnižuje inflace. Naopak, cena zlata postupem času neustále roste. Důvodem je jeho omezené množství. Zásoby zlaté rudy se totiž zmenšují, respektive jeho těžba je čím díl tím finančně nákladnější. Proto není důvod, proč by cena zlata měla v budoucnosti dramaticky klesat. Investice do zlata je obecně vnímána jako bezpečný přístav před inflací a ekonomickými šoky.

Koronavirus zvýšil cenu zlata

V současné koronavirové krizi cena investičního zlata roste. Může za to totiž omezená produkce. V České republice žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Největšími výrobce zlatých slitků jsou Švýcaři. Konkrétně rafinérie Argor-Heraues, PAMP a Valcambi, které na světový trh uvádí přibližně třetinu světové produkce zlata.

Během pandemie koronaviru COVID-19  byli tito tři producenti zlata, kteří sídlí ve stejném švýcarském kantonu Ticino, nuceni z nařízení vlády na dva měsíce uzavřít své provozy. Důsledkem bylo ochromené zásobování světového trhu zlatem a stříbrem. Tím také došlo k vykoupení stříbrných a zlatých slitků. Přestože se produkce rafinérií již rozběhla, na trhu je stále nedostatek zlatých cihliček. A právě omezená nabídka v podobě nedostatku zlatých cihel zvyšuje cenu zlata.

Zlatých mincí je prozatím na trhu dostatek

Doba vyrovnání poptávky po zlatých slitcích s nabídkou producentů může trvat několik týdnů, možná i měsíců. Jelikož omezená nabídky zvyšuje cenu zlata, nahrává tato situace dalším investičním produktům ze zlata. K těm patří například zlaté mince. A těch je na trhu prozatím dostatek.

K nejvíce žádaným stálicím patří zlaté mince Wiener Philharmoniker neboli zlaté mince Vídeňské filharmonie, které jsou vyráběné z ryzího zlata přímo ve Vídni. „Největší zájem je o mince v originálním balení po deseti nebo dvaceti kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené. “ uvádí Pavel Palas, vedoucí prodejny investičního zlata v Obecním domě v Praze.

V Obecním domě v Praze mají na výběr také další investiční zlato a zlaté mince, kterými jsou americký Eagle, kanadský Maple Leaf či australský Kangaroo.

Jaké jsou výhody zlaté mince oproti zlaté cihličce?

Hlavní výhodou zlatých mincí oproti zlatým cihličkám je jejich vizuální zpracování. Zlaté mince jsou totiž zdobeny reliéfy tradičních motivů. V případě Wiener Philharmoniker je to například budova Vídeňské opery a reliéfy světoznámých skladatelů. Každá emise obsahuje jiné motivy, z mincí je proto možné vytvořit si osobní sbírku.

Druhou výhodou je pořizovací cena zlaté mince. Ta je dokonce mírně levnější než švýcarský zlatý slitek se stejnou hmotností. A přitom výkupní cena mince odpovídá aktuální ceně zlata. Nejmenší mince ze zlata lze pořídit již při cenách do 5 000 Kč. Prodej zlatých mincí je zároveň osvobozen od DPH.

Tím se dostáváme k další výhodě. A to k vysoké likviditě. Zlaté mince, především Wiener Philharmoniker, můžete kdykoliv a kdekoliv prodat.

Cenově jsou mince dokonce mírně levnější než švýcarský slitek stejné hmotnosti. I výkupní cena mince odpovídá ceně cihličky. Vídeňský Filharmonik je světoznámá značka. V případě potřeby ji můžete prodat kdekoliv.

Díky tomu jsou zlaté mince a obecně investiční zlato vhodným nástrojem do osobního portfolia pro ukládání svých financí.

Reklama