Získat práci po padesátce nemusí být noční můrou: Věřte si a prezentujte získané zkušenosti

Až čtvrtinu nezaměstnaných tvoří lidé nad 50 let. Častým důvodem je skutečnost, že mnoho zaměstnavatelů si vybere mladší zaměstnance, kteří jsou více flexibilní. Pokud se ucházíte o zaměstnání a máte vyšší věk, nezoufejte. Stále máte šanci! Poradíme, jakých technik využít, abyste zvýšili své šance na trhu práce.

Zdůrazněte přednosti svého věku

V současné době zastává mnoho zaměstnavatelů mylný názor, že člověk po dosažení věkové hranice padesáti let není pro jejich společnost platný v takové míře, jako výrazně mladší uchazeč. Lidé v tomto věku však naopak do pracovního kolektivu přináší mnoho pozitiv.

Padesátníci již mají svá divoká a zbrklá léta za sebou. Jsou rozvážní, zkušení a nepodléhají nepozornosti či ukvapenosti. Veškerá rozhodnutí i úkony dělají s rozvahou, díky které minimalizují rizika chyb i špatných rozhodnutí, které by mohly firmu stát cenné náklady.

Zároveň jejich přítomnost v pracovním týmu obvykle znamená redukci nezdravé soutěživosti na pracovišti a pomáhá diverzifikovat názorové proudy. Ostatně získané zkušenosti jsou také přínosem pro mladý kolektiv, který se od starších kolegů může mnohému přiučit.

Vzdělávejte se

Pokud si přejete získat po dosažení věkové hranice padesáti let nové zaměstnání, měli byste se vzdělávat a zvyšovat tak svou hodnotu na trhu práce. V dnešní době existuje spousta možností, kterých můžete využít. Jedná se například o jazykové kurzy či programy na výuku práce s počítačem.

V dnešní době, která se rychle vyvíjí a podléhá neustálým změnám je nejdůležitější držet krok s dobou. Čtěte naučné knihy z oboru, navštěvujete oborové workshopy a přednášky. Ty probíhají velice často v pozdně odpoledních či večerních hodinách a trvají obvykle hodinu a půl. Pokud své znalosti a schopnosti potřebujete osvěžit intenzivněji, můžete se poohlédnout rovněž po školeních. Ta se většinou konají dva dny, a to o víkendu.

Informujte se na internetu

Informovanost hraje v dnešním světě velmi podstatnou roli. Nejde jen o informace o volných pracovních pozicích a výběrových řízeních. Svou úlohu mají i údaje a zprávy, které jste schopni si zjistit o firmě, u níž si přejete získat zaměstnání.

Mladí lidé jsou zvyklí hledat denně celou řadu informací pomocí internetu a umí se zde pohybovat velice dobře. Je tedy téměř jisté, že si veškeré dostupné informace o společnosti prostřednictvím internetu opatří. Doporučujeme, abyste s nimi v tomto ohledu drželi krok.

V první řadě si velmi dobře projděte webovou prezentaci zvolené firmy. Udělejte si z ní poznámky a napište si vše, co by vás zajímalo. Zároveň se na základě informací uvedených na webových stránkách společnosti připravte na případné dotazy, které budete možná muset u osobního setkání zodpovídat. Vymyslete si také otázky, které dají najevo váš zájem o pracovní pozici a spolupráci s firmou.

Kvalitní motivační dopis je základ

Mnohé nabídky zaměstnání žádají po uchazečích o práci motivační dopis. Vzhledem k tomu, že je to spíše trend posledních let, je možné, že při hledání svého předchozího zaměstnání jste se s takovou žádostí nesetkali.

Pro uchazeče ve věku nad padesát let je tento požadavek však ideální. Vzniká zde totiž prostor pro prezentaci všech zkušeností a znalostí, které za svůj osobní i pracovní život nasbírali. To je jedna z věcí, v rámci kterých mají lidé středního věku nad mladými uchazeči nespornou výhodu.

Zjistěte si proto konkrétní požadavky na pozici, o kterou se ucházíte. V motivačním dopise zmiňujte pouze věci, které s těmito požadavky korespondují a úzce souvisí. Snažte se maximálně dodržet logickou návaznost textu a zbytečně při psaní neodbočujte. Myslete také na to, že posílat všem firmám stejný motivační dopis rozhodně není ideální. Naopak je vhodné obsah poupravit v závislosti na tom, na jaké pracovní místo a do jaké společnosti se hlásíte.

Pozor na stručnost

Před osobním setkáním téměř všichni zaměstnavatelé požadují zaslání strukturovaného životopisu. Ten často svádí k přílišné stručnosti, které byste se však rozhodně měli vyvarovat. Naopak tento způsob prezentace využijte ve svůj prospěch a uveďte v životopisu vše, co jste se již v rámci zaměstnání naučili.

V životopise neuvádějte pouze roky a místa dosavadních pracovních poměrů. Do životopisu určitě zařaďte vykonávanou pozici, ale i náplň práce. Výhodou padesátníků jsou bohaté pracovní zkušenosti. Proto se nebojte je vyzdvihnout a prodat. Získat vytoužené zaměstnání pak bude výrazně jednodušší.

Reklama