Zajímavý přivýdělek a zároveň pomoc? Darujte krevní plazmu

Krevní plazma, Foto: Shutterstock

Darovali jste již někdy krevní plazmu? Jak její odběr probíhá a jaké má její darování benefity? Přinášíme vám odpovědi na nejčastější otázky, které s darováním krevní plazmy souvisí. Z čeho se krevní plazma skládá, proč je nutné ji darovat, co předchází samotnému procesu darování krevní plazmy a jaké odměny dárce za svůj čas a ochotu dostane?

Reklama

Co je krevní plazma a proč ji nelze nahradit?

Krevní plazma je tekutá složka krve. Z více jak 91 % je tvořena vodou a skládá se z celé řady životně důležitých proteinů, které jsou nezbytné pro správné fungování těla, například při boji s infekcí. I přes obrovský pokrok vědy a techniky, není možné krevní plazmu nahradit synteticky, proto se musí odebírat. Darování krevní plazmy v Praze a ostatních městech v České republice je snazší, než si myslíte.

Jak probíhá odběr krevní plazmy? Nejprve vás čeká vstupní prohlídka

Pokud přemýšlíte o darování krevní plazmy, rozhodně se není čeho bát. Před samotným odběrem budete podrobeni důkladné lékařské prohlídce, díky které zjistíte svůj zdravotní stav. Aby se totiž mohl jedinec stát dárcem krevní plazmy, musí být zdravý a netrpět žádnou infekční chorobou. Následně vám budou odebrány zkušební vzorky krve, které budou poslány do laboratoře, kde budou testovány. Jakmile budou známy výsledky, budete informováni o tom, zda jste vhodným dárcem krevní plazmy.

Plazmaferéza aneb Jak se odebírá krevní plazma

Jakmile budete schváleni jako vhodní dárci, můžete si zamluvit termín a stát se dárci krevní plazmy. Každý odběr krevní plazmy trvá zhruba hodinu a množství krevní plazmy, které jedinec daruje, záleží vždy na jeho tělesných proporcích. Před koncem odběru je dárcům podáván ohřátý fyziologický roztok, který nahradí odebranou plazmu, dokud po odběru nedojde k jejímu obnovení.

Odměna za darování krevní plazmy

Odběr krevní plazmy je zcela bezpečný a probíhá pod lékařským dohledem. Protože není možné krevní plazmu uměle nahradit, je darování krevní plazmy finančně ohodnoceno, aby se přilákalo co nejvíce dobrovolných dárců. Odměna za darování krevní plazmy spočívá v okamžitém vyplacení dané částky nebo se jí lze vzdát a využít slevy na dani až do výše 3 000 Kč. Další benefity darování krevní plazmy spočívají v tom, že máte coby zaměstnanec nárok na den placeného volna a po odběru máte k dispozici občerstvení.

Proč darovat krevní plazmu

V jakých případech je krevní plazma potřebná a komu jejím odběrem pomůžete? Krevní plazma může zachraňovat životy v situacích, kdy u vážně zraněných pacientů dojde k velké ztrátě krve a potřebují obnovit její objem. Krevní plazmu potřebují také lidé, kteří trpí imunitními a infekčními onemocněními. I přes vysoký počet odběrových center krevní plazmy, je jí stále nedostatek. Proto i jeden odběr může zachránit život. Aby odběrová místa nalákala nové dárce, vymýšlejí i nejrůznější věrnostní programy. Za odběr tak nedostanete pouze finanční odměnu, ale také budete odměněni nejrůznějšími poukazy, slevami i předměty.

Darováním krevní plazmy můžete zachránit někomu život. To je samo o sobě dostatečným důvodem k jejímu darování. Aby ovšem vaše ochota pomoci byla odměněna i něčím víc než dobrým pocitem, jsou za odběry krevní plazmy poskytovány finanční i věcné odměny. Kromě okamžitého vyplacení částky ihned po odběru, se můžete stát také pravidelnými dárci a čerpat výhody věrnostních programů jednotlivých center. Popřípadě se můžete vzdát finanční náhrady a využít slevy na dani až ve výši 3 000 Kč.

Reklama