Zahradní jezírko zpestří zahradu

Rádi byste zpestřili svou zahradu a nevíte jak. Výborným řešením je výstavba zahradního jezírka, které zvládne každý šikovnější domácí zahradník. Jezírko nejen, že zpestří zahradu, ale může sloužit také ke koupání.

 

 

Zahradní jezírko samo o sobě vytváří zajímavý biotop. Po čase, kdy si zřídíte jezírko, můžete pozorovat, jak to kolem něj jen bují životem. K jezírku se stáhnou nejrůznější živočichové od hmyzu, jako třeba vážek přes ptáky, kteří se u jezírka osvěží až po žáby, které svým kuňkáním dodají jezírku tu pravou atmosféru.

Do jezírek nejsou zapotřebí žádná chemikálie, tudíž nemusíte mnohdy složitě laborovat s  úpravou vody. Nejlepším řešením pro zahradní jezírko je, aby mělo sovu vlastní cirkulaci vody, pravidelný přítok a také odtok. Bohužel většinou nám naše zahrada tyto podmínky neumožní. V těchto případech si můžeme aspoň trochu pomoct čerpadlem a vytvořením okrasné kaskády, přes kterou bude voda téct a tím ji také okysličovat.

Kromě relaxace a pohledu na okrasné zátiší nám jezírko může v horkých letních dnech posloužit také k osvěžení. Koupací jezírka jsou velkým hitem, avšak počítat s koupací části bychom měli před samotnou výstavbou jezírka. Musíme počítat s hlubší částí nejlépe s kameninovým nebo oblázkovým dnem, pro lepší chůzi. Při koupání tak nehrozí rozvíření dna klasického zahradního jezírka, které by mělo být pokryto jílem, štěrkem či pískem. V koupací části také nevysazujeme vodní rostliny. Ty můžeme vysadit na krajích koupací části.

Jezírko se neobejde bez vodních rostlin. Rozlišujeme rostliny do mělkých a do hlubokých vod. Na břehy jezírka, do mělkých vod se náramně hodí rychle rostoucí Orobinec, Rákos, Skřípinec jezerní nebo Bahnička mokřadní. Mezi nejkrásnější kvetoucí rostliny patří Modráska srdčitá. Naopak do hlubokých vod patří bezesporu lekníny, Plavín štítnatý, který svými žlutými květy připomíná leknín nebo cizokrajná rostlina Kalatka, která pochází z Jižní Afriky. Její bílé květy krásně sladce voní. Téměř všechny vodní rostliny by nepřežily mráz, proto se sadí do plastových košů, které na podzim můžeme lehce vylovit a rostliny dát přezimovat do garáže či sklepa.

Zahradní jezírko bezesporu dodá na kráse vaší zahradě a vytvoří klidovou zónu zahrady, kde můžete posedávat a relaxovat.

Reklama