Hřejivé sluneční paprsky zanedlouho probudí zahrady k životu. Dříve, než se tak stane, připravte se na příchod zahrádkářské sezóny. Vysvětlíme, jak v únoru obstarat okrasnou, ovocnou a zeleninovou zahradu?
Důležité je nezaspat a začít včas. I v tomto ne zrovna přívětivém počasí můžete vaší zahrádce prospět, avšak stejně tak ji při neopatrném zacházení můžete výrazně poškodit. Poradíme vám, jak a odkud začít.
Na promáčený trávník nešlapejte
Jakmile půda v únoru rozmrzne, je na čase trávník přihnojit. Promáčený trávník příliš nezatěžujte a vstup na zahradu omezte na minimum. Stejně tak přilepšete hnojivem okrasným dřevinám. Jestliže jsou některé dřeviny odumřelé nebo nemocné, je únor tím pravým obdobím na jejich odstranění.
Pokud na okrasných dřevinách a jehličnanech je čerstvý sníh, nebojte se ho setřást a stromkům tak odlehčit. Při oblevě pak zalévejte stálezelené keře a rostliny. Jakmile mráz pomine, můžete se pustit také do ořezávání živého plotu.
Zkontrolujte cibuloviny a hlízy
Správný zahrádkář by si měl vzít na paškál i cibuloviny a hlízy, které jsou uskladněné. Ujistěte se, že nehnijí a ani se nevysušují. Potřebují vlhkosti tak akorát.
Začněte předpěstovávat letničky
Jestliže se rádi pyšníte truhlíky plnými květin, pak je pravý čas v únoru začít předpěstovávat letničky, a to například lobelky, hledíky nebo petúnie.
Co v únoru nepodceňujte, jsou dvouletky. Zkontrolujte jejich stav a dejte jim možnost se občas nadýchnout. Přes zimu tráví čas pod vrstvou chvojí, tu ale při oblevě můžete odkrýt. Jestliže to počasí dovolí a bude konec února bez mrazíků, pak už nechte trvalky odkryté natrvalo, avšak nezapomeňte je občas přihnojovat.
Proveďte výchovný a zmlazovací řez ovocných stromů
V únoru nepotřebuje péči jen okrasná zahrada, do práce se musí pustit i majitelé ovocných stromů. Zapotřebí je se vrhnout na jejich výchovný a zmlazovací řez. Při tvarování koruny zkracujte přerostlé větve a zbavujte se těch, které jsou přestárlé a odumřelé. Po ořezu nezapomeňte řezné rány ošetřit, na ty větší použijte štěpařský vosk, na ty menší latexovou barvu.
Pokud venku nejsou tuhé mrazy, můžete kmeny a silné větve opláchnout takzvaným zimním postřikem, díky tomu se zbavíte přezimujících larev. Ošetřit je zapotřebí i broskvoně a další ovocné stromy. Rybíz, maliník a ostružiník prořezejte, u angreštu odstraňte napadené výhony a řezem ošetřete vinnou révu.
Kromě ovocné zahrádky se zajímejte v únorovém čase také o uskladněné ovoce. Zkažené i náznakem kazící se plody vyhoďte, pokud máte obavy, abyste o celou úrodu kvůli nevhodným skladovacím prostorům nepřišli, pak se snažte co nejvíce plodů zpracovat.
Únor přeje raným ředkvičkám i klíčení brambor
A nakonec je v únoru vhodné se podívat také na zeleninovou zahrádku. Na tající sníh můžete s klidným svědomím hodit komplexní hnojivo či kompost, díky tání se všechny živiny pozvolna dostanou až do půdy.
Pokud koncem měsíce sníh roztaje úplně, urovnejte zeleninové záhony tak, aby bylo možné do nich snadno vysévat kořenovou zeleninu. Máte-li vyzrálý kompost, můžete s ním pohnojit půdu, která je určena pro brambory a košťálovou zeleninu. Vyhněte se však hnojení záhonů pro saláty, listovou a cibulovou zeleninu.
Zeleninu si lze v únoru také předpěstovat. Jakmile nebude půda ve skleníku promrzlá, můžete začíst s vyséváním i tam. Vhodné je začít ranými odrůdami ředkviček. A jestliže brambory sázíte v březnu, pak únor je tím pravým měsícem, kdy je zapotřebí si je nechat naklíčit.