Zahrádkářská sezona končí. Jak zabezpečit chatu na zimu proti zlodějům?

Zahrádkářská sezona jde pomalu do konce, ještě před jejím definitivním ukončením je ale zapotřebí zahrady, chaty a chalupy pořádně zabezpečit. Na podzim a v zimě totiž přibývá vloupání do chat a chalup. Mnohdy to ani není za účelem krádeže, ale kvůli přespání.

Citelně se ochladilo, a tak mnozí už končí se zahrádkařením, s grilování a s odpočinkem na chalupě. Lidé se raději přemisťují opět do svých domovů. V bytě je přes zimu přeci jen tepleji než na chatě, kterou je nutné dřevem vytápět.

Veškeré vybavení z chaty uschovejte

Opuštěné chaty jsou často nehlídaným trezorem plným cenných věcí, od jízdních kol přes sekačku, pilu a křovinořez až po elektroniku a řadu nářadí. Pokud si vaši chalupu pořádně nezabezpečíte, o tohle všechno můžete přijít.

Jestliže máte na chalupě zahrádkářskou výbavu v plné zbroji, rozhodně se vyplatí vše převést například do sklepa, který patří k vašemu bytu, nebo do garáže, kterou máte blíže domovu, a tudíž ji můžete pravidelně kontrolovat. V žádném případě si na chalupě nenechávejte žádné cennosti a finanční hotovost. To patří do trezoru nebo banky.

Pozor, ať se z vaší chaty nestane místo k přespávání

Do chat se ale často nevloupávají jen zloději, ale také nocležníci. Ti hledají teplo a útočiště před krutou zimou. Opouštěné chatařské kolonie jsou mimo sezonu pro ně doslova rájem, a tak využívají příležitosti.

V takovém případě nemusíte přijít zrovna o „zahrádkářský majetek,“ ale především o pocit soukromí. Vědět, že ve vaší chatě byly cizí osoby, není nic, co by si člověk přál. Spaly ve vašich postelích, jedly a pily z vašeho nádobí.

Jak zabezpečit chalupu na zimu?

Nepříjemného pocitu se zbavit jde jen těžko, mnohem lépe jde ale chatu pořádně zabezpečit. V prvé řadě pečlivě uschovejte vše, co se válí po zahradě. Nikde nenechávejte ležet žádné hrábě, trubky a nářadí. To vše nejen láká zloděje, ale zároveň je to pro ně jako zbraň, která jim usnadní vniknutí do chaty.

Důkladně zavřete okna, chybí-li vám okenice nebo mříže, zkuste dát na okna bezpečnostní folie. Ty pomohou v boji proti rozbití okna. Možností je také ohlídat si chatu kamerovým systémem. Ten už je ale finančně náročnějším řešením. Díky němu ale budete mít přehled o tom, co se děje i v pohodlí vašeho domova.

Je-li to možné, zajeďte se občas podívat na chatu i mimo sezonu, a to nejen o víkendu. Zloději si obvykle chaty vyhlédnou několik dní dopředu, pokud tak uvidí, že je na zahradě pohyb a v zimě odhrnutý sníh, rozhodně se do žádných větších akcí pouštět nebudou.

Reklama