Pěstujete si domácí zeleninu a bylinky? Řešíte každý rok klíčení semínek, přípravu sazenic, jejich přesazování a neustálé zavlažování? Víte, že rostliny lze velmi efektivně pěstovat i bez zeminy? Poznejte hydroponické pěstování.
Přemýšleli jste někdy hlouběji, co každá rostlina potřebuje pro svůj růst? Jsou to voda, kyslík, oxid uhličitý, světlo a živiny. K správnému vývoji je klíčový vzájemný poměr látek, který se liší podle druhů rostlin. Lze bylinky, zeleninu a jiné rostliny pěstovat bez zeminy?
Ano, je to možné. Zemina udržuje vlhkost a dodává rostlinám potřebné živiny. Pokud zeminu nahradíme za jiné médium, například za vodu obohacenou živinami, není zemina pro správný růst potřeba. Takové formě se říká hydroponické pěstování.
Co je to hydroponické pěstování?
Hydroponické pěstování neboli hydroponie představuje pěstování rostlin v živném roztoku, nebo v materiálech bohatých na živiny. Údajně tento typ pěstování již znali starověcí Egypťané. Moderní základy hydroponie položili němečtí botanikové Wilhelm Knop a Julius von Sachs v 60. letech 19. století.
Základem hydroponického pěstování je voda, respektive živný roztok, který je bohatý na potřebné živiny. Živný roztok je přiváděn přímo ke kořenům rostliny, které jsou umístěny ve speciálním substrátu. Mezi vhodné substráty patří například expandovaný jíl neboli keramzit, perlit, pemza, kokosové vlákno a mnoho dalších materiálů. Stěžejními prvky hydroponie jsou složení živného roztoku, jeho pravidelná cirkulace a dostatečné osvětlení.
Výhody hydroponie
Hydroponickým způsobem lze pěstovat zeleninu, bylinky, květiny a jakékoliv další rostliny. K hlavním výhodám hydroponického pěstování patří rychlejší zakořenění a růst rostlin, nižší riziko náchylnosti k chorobám a kontrola přesné skladby živin. V porovnání s běžným pěstováním v zemině lze hydroponickým způsobem urychlit růst až o 50 %.
Na co si dát pozor?
Rostlinám, především květinám, pěstovaným bez zemního substrátu, škodí studený vzduch a průvan, proto je nutné větrat jen opatrně. Rostliny v hydroponii potřebují světlo, ale není vhodné je vystavit přímým slunečním paprskům. Zároveň je nutné dát pozor na složení živného roztoku. Přemíra živin může rostlinám uškodit.
Systém pro domácí hydroponii
Hydroponické pěstování využívají převážně velkopěstitelské farmy. Způsob pěstování lze aplikovat i v domácích podmínkách. Vhodná je k tomu domácí hydroponie,která představuje skvělou alternativu pro domácí zahrádku na malém prostoru. Například na balkoně, nebo přímo v kuchyni.
Domácí hydroponie představuje ucelený systém pro hydroponické pěstování. Hydroponická nádoba je vybavena okruhem s cirkulací vody, nebo živného roztoku. V nádobě s roztokem jsou v jednotlivých koších umístěny pěstované rostliny, které veškeré živiny přijímají z živného roztoku. Takto vypěstované rostliny se neliší od rostlin pěstovaných v zemině.