Začíná pylová sezóna. V Nemocnici Nový Jičín se postarají o seniory i dětské alergiky

Interaktivní vyšetření změří kapacitu dechu, zdroj: Nemocnice Nový Jičín

Kvůli nezvykle teplému lednu  letos jarní  pylová sezóna  začala  dříve. Zpozornět by měli senioři a všechny osob, které trápí symptomy podobné nachlazení. Právě ty mohou mít na svědomí alergie způsobující mírné i závažnější potíže. Následkem pak může být i hospitalizace.

Reklama

Na začínající pylovou sezónu a vyšší nápor pacientů jsou připraveni zdravotníci Nemocnice Nový Jičín. Pomyslné žezlo kralující alergie přechází s koncem zimy z roztočů na pyly a nejčastěji se projevuje alergickou rýmou. „Vyznačuje se tím, že je vodová a nepřechází v hnisavou rýmu a trvá několik týdnů či měsíců. Snadněji lze alergii identifikovat i tehdy, pokud se obtíže objevují pravidelně v dané části roku. Nejčastějším pylovým alergenem tohoto období jsou vrba  jíva, líska, olše a zanedlouho i bříza, jejichž pyl  způsobuje  první  alergické projevy, jako jsou podráždění, svědění  očí, vodnatá  rýma, ucpaný  nos a  u  někoho  i dechové potíže,“ upozorňuje MUDr. Andrea Kudělková, primářka dětského oddělení Nemocnice Nový Jičín a dodává: „Stává se, že rodiče přijdou s dítětem k praktickému lékaři v domnění, že má alergii a nakonec si oddechnou, že jde jen o virové onemocnění. To spolu však úzce souvisí, virus může být spouštěčem prvních alergických projevů a naopak alergici a astmatici jsou náchylnější na virová onemocnění. Čím dál častěji se také projevuje astma u dospívajících dětí.“

Při podezření na alergii se mohou rodiče s dítětem, nejlépe s žádankou od praktického lékaře, ale i přímo, objednat v alergologické ambulanci Nemocnice Nový Jičín. Děti mají k dispozici i dětskou plicní ambulanci, která je vybavena moderními přístroji k vyšetření plicních funkcí jak astmatiků, tak dětí s dechovými potížemi, které nemusejí být alergického původu. 

Odborné vyšetření trvá asi 45 minut. „U pacientaodebereme celkovou anamnézu, zjišťujeme, jak často se alergie projevuje a s jakými symptomy, následně určíme pracovní diagnózu, kterou si ještě ověříme pomocí kožních a krevních testů. Výsledky kožních testů víme ihned, na ty krevní čekáme 14 dní. Pokud je nástup alergického onemocnění dramatický a rychlý, je nutné pacienta hospitalizovat i v rámci pohotovosti během noci či víkendu,“ říká MUDr. Andrea Kudělková a uvádí, že nejtypičtějším příkladem rychlého projevu alergie je bodnutí hmyzem či alergie na potraviny v podobě kopřivky, otoků nebo dušnosti.

Součástí vyšetření mohou být i kožní testy, zdroj: Nemocnice Nový Jičín

Přibližně 20 procent dětí trpí alergiemi a často je právě dětský věk obdobím, kdy se alergie u daného jedince poprvé projeví. Postupně však mohou alergické projevy vymizet, třeba jako alergie na kravské mléko. Daleko více alergiemi trpí dospělí, a to až 35 procent populace.

Alergenových zdrojů existuje nespočet, od běžných pylů, plísní, roztočů, srsti zvířat až po jed blanokřídlého hmyzu a různé druhy potravin. Více než 160 druhů alergenů dokáže identifikovat nejmodernější, komplexní test ALEX, který poskytují Laboratoře AGEL sídlící v Novém Jičíně.Na základě výsledků tohoto krevního testu nebo testování alergenů na kůži lze pak vybrat i konkrétní vakcínu, která dokáže pacienta připravit na sezónu alergenu a zmírnit průběh alergie.

Reklama