Zabavte vnoučata i za špatného počasí. Knížky, které potěší a navnadí

Léto se blíží a dětem brzy začnou prázdniny. Většina babiček a dědečků na konci školního roku vnoučata za vysvědčení odměňuje nějakou tou drobností. Pokud ale máte doma malé dětičky, které teprve školní či školková docházka čeká, co takhle je také odměnit a především namotivovat? Máme pro vás pár tipů na knížky z nakladatelství Portál, které potěší, ale zároveň i zajistí zábavu na celé léto.

Nauč se učit!

(Ángels Navarro)
Zdroj: obchod.portal.cz

Pracovní sešit cílený na předškolní děti, který vychází z nejnovějších poznatků neurovědy a má za cíl pomoci dětem se naučit, jak se správně učit. Hravou formou v dětech probouzí zájem o učení, upevňuje základní jazykové a matematické dovednosti, orientaci v prostoru, pravolevou orientaci, časovou posloupnost, vizuální diferenciaci a mnoho dalšího, a to na úrovni jejich věku přiměřené.

Dejme dětem důvěru, doprovázejme je a povzbuzujme, aby vynikly! Aktivity pro děti od 4 do 6 let jsou doprovázeny jednoduchými piktogramy, které pomáhají rozpoznat, na jaké kompetence je daný úkol zaměřený. V zadní části je pak kniha opatřena klíčem, ke kontrole řešení.

Už to vím!

(Iveta Jandová)
Zdroj: obchod.portal.cz

Pracovní listy hravou formou procvičují u dětí logické a předmatematické myšlení. Taktéž se tu děti seznamují s jednoduchými matematickými operacemi (číselná řada, sčítání a odčítání). Vše se ale děje na základě hravého dokreslování, spojování, škrtání a hledání logických souvislostí. Děti se tak učí nacházet vztahy mezi předměty, dozvídají se, co je to počet, číselná řadu, a jak se váží jednotlivé číslice k počtu předmětů.

Obrázkové logočtení

(Kateřina Sýkorová)
Zdroj: obchod.portal.cz

Petr miluje trampolínu, dráček Kudrnka zase výlety s vydrou Drndou, obBróňa brokolici, Prokop opravuje pračky a hraběnka Draha hledá ztracený prsten. Děti ze etí třídy zase jedou na výlet do eboně a Onej zažívá s dědou Jinichem pravé evěné dobrdružství!Kniha obsahuje 20 krátkých příběhů, které v sobě snoubí logopedické pohádky a obrázkové čtení. S mladšími dětmi je tedy možné procvičovat výslovnost pouze na obrázcích, které doplňují do čteného textu, starším je pak možné
celou knihu nabídnout ke čtení s větším zastoupení slov s procvičovanou hláskou. Každý příběh je doprovozen obrázky, na kterých děti mohou problematickou hlásku procvičovat a které se pak objevují i v textu samotném. Kniha se věnuje výslovnosti hlásek L, R a Ř (ve shluku hlásek Tr, Dr, Kr, Br, Pr, Hr, Fr, Mr, Tř, Dř, Kř, Bř, Př, Hř), příběhy s L neobsahují hlásku R a Ř, příběhy s R neobsahují hlásku Ř.

Bára a Kuba

(Hana Zobačová)
Zdroj: obchod.portal.cz

Kuba a Bára jsou sourozenci a zažívají spolu různá každodenní drobná dobrodružství.Malí čtenáři, kteří už touží číst nebo se se čtením čerstvě seznamují, se díky jejich příběhům seznamují postupně se všemi písmeny, a to v takovém pořadí, jaké odpovídá genetické metodě čtení. Text tedy vždy počítá pouze s těmi hláskami a jazykovými jevy, které dítě umí, a na ty navazuje dalšími.

Každá kapitola v knize je uvedena novými písmeny a opatřena úkolem, který děti připravuje na komplexní zvládnutí dovednosti čtení (děti určují první nebo poslední hlásku, postavení hlásky ve slově, tvoří na ně slova, dělí slova na jednotlivé hlásky, na slabiky, z uvedených hlásek tvoří různá slova, hledají rýmy atd.). A každý úkol je doprovozen obrázky, aby se děti měly vizuálně o co opřít a plnění úkolu pro ně bylo snazší. Kniha je určena dětem od 4 do 7 let.

TIP: Knihy z edice „První čtení, to nic není“ jsou skvělým dárkem pro začínající čtenáře. V nakladatelství Portal jich vydalo již nespočet, příkladem jsou knížky Auta, vlaky, bagry taky, Pohádkový svět nebo Zvířátka.

Edo! Ty neposedo! a Pepo! Ty Popleto!

(Vendula Hegerová)

Zatímco první čtyři knížky jsou novinky roku 2023, tyto dvě na sebe navazující obrázkové etikety pro nejmenší jsou z roku 2021. Zábavy si s nimi ale užijete nespočet.

Zdroj: obchod.portal.cz

Každý se někdy chová jako ,,slon v porcelánu“ a sloník Eda je opravdový neposeda. S kamarádem, opičákem Pepou, tropí samou neplechu. Leporelo je plné obrázků, na kterých se děti učí v různých prostředích a situacích, co je slušné chování, co je nebezpečné a jak se k sobe správně chovat. Mohou sledovat příběhy jednotlivých zvířátek, kdo pomáhá ostatním, kdo se do koho zamiluje a kdo je největší lump. Leporelo provázejí veselé verše a texty v bublinách.

Volné pokračování úspěšného leporela Edo! Ty neposedo! rozvíjí příběhy Edova kamaráda, opičáka Pepy. Tentokrát je v zemi zvířátek zima a všichni se chystají na Vánoce a také oslavu nového roku. Texty v bublinách dokreslují malé příběhy mezi hrdiny knížky. Mimo etikety se leporelo zaměřuje i na emoce. Má Pepa strach? Je Eda veselý, stará myška osamělá? Poznáte spoustu povolání – výpravčí, prodavač, policista, úřednice… Můžete hledat jednotlivá zvířátka a sledovat jejich příběh. Hlavně si ale užijete spoustu komických situacích, které vám budou i z našeho „člověčího“ života blízké.

Hlídání v kombinaci se špatným počasím už tak nebude jen ve znamení nudy nebo televize. Všechny zmíněné dětské tituly vám zajistí zábavu i pro ty nejmenší, kteří ještě neumí číst, a začínají s prvními slůvky. Všechny zmíněné knihy najdete na stránkách nakladatelství Portal.

Reklama