V České republice vlastní řidičské oprávnění více než šest milionů lidí, přičemž nemalá část z nich se v blízké době chystá do starobního důchodu nebo v něm již dávno je. Právě věk, ve kterém by se měli někteří řidiči dobrovolně vzdát možnosti jezdit na vlastní pěst po veřejných komunikacích, je velmi diskutovaným tématem. Existuje ideální věk, nebo je lepší řídit se vlastní intuicí?
Řízení v pokročilém věku řeší i česká legislativa
Vlastnit řidičský průkaz pro velkou část lidí představuje svobodu a často se jedná o jediný způsob, jak se mohou přepravit z jednoho místa na druhé. S narůstajícím věkem jsou však schopnosti řidičů značně omezené, což může vést i k vyššímu riziku dopravních nehod. U nás vlastní řidičský průkaz hned několik desítek tisíc řidičů, kteří již překročili hranici 80 let.
Na to reagovala i naše vláda, jejímž cílem bylo lépe kontrolovat řidiče v pokročilém věku. Novela zákona z roku 2019 se konkrétně týká všech osob ve věku šedesáti pěti let. Ti mohou usednout za volant pouze v případě, že disponují platným potvrzením od praktického lékaře. Potvrzení je nutné následně obnovit ve věku šedesáti osmi let a poté stačí dojít na prohlídku každý druhý rok.
Vydané potvrzení se stává zároveň povinným dokladem, který je nutné mít během jízdy při sobě. Pokud vás tedy zastaví policejní hlídka, bude po vás požadovat nejen řidičský průkaz a malý technický průkaz, ale i lékařské potvrzení. U starších řidičů je doporučováno i sjednání kvalitnějšího povinného ručení, s jehož výběrem vám může pomoci například kalkulačka povinného ručení.
Většina odborníků radí investovat do speciálních připojištění, s nimiž lze pokrýt případné náklady na opravu vašeho automobilu. S vyšším věkem jdou ruku v ruce i zpomalené reflexy, kvůli čemuž je vyšší pravděpodobnost, že dojde k poškození na vašem voze – například během parkování.
Omezení řízení nemusí být vždy kvůli vysokému věku
I když řízení v pokročilém věku částečně upravuje zákon, stále se stát v mnohém spoléhá na zodpovědnost samotných řidičů. Jestliže trpíte určitými zdravotními problémy, které vás mohou negativně ovlivňovat během řízení, není na místě hrát si na hrdinu. I menší chyba může vést k fatálním následkům, a proto je lepší své síly nepřeceňovat a uznat, že bude lepší za volant nesedat.
Jestliže chcete i ve vyšším věku řídit jakékoliv vozidlo, je dobré vydávat se pouze na krátké a jednoduché trasy – velký pozor si dávejte na správný směr jízdy při vjezdu na dálnici. I pro takové případy je dobré mít sjednané kvalitní povinné ručení a havarijní pojištění, s nimž pokryjete i větší škody na svém majetku či léčebné výlohy.
Užitečné rady o tom, jak ušetřit na pojištění automobilu se dozvíte v tomto článku. Případným dopravním nehodám či jiným střetům se můžete vyhnout i správnou volbou automobilu. Pro kratší trasy či pohyb po městě jsou ideální malé vozy, s nimiž je snadnější i parkování. Naopak delší či velké automobily jsou často hůře ovladatelné, a to i pro mnohem mladší ročníky.