Za splněným přáním na Bezděz

Trasa vede z vlakové stanice Bezděz přes stejnojmenný hrad do Doks. Výlet je dlouhý 14 km, lze si jej prodloužit o 3 km pohodlné cesty do Starých Splavů.

 

 

 

Z nádraží se vydáme vlevo k blízkému rozcestníku a odtud po modré na zříceninu gotického hradu. Pak už jen po silnici, kde po krátké chvíli spatříme na kopci první cíl našeho putování. Projdeme alejí a vstupujeme do obce Bezděz. Pokračujeme nahoru na hrad. Ukazatelů je tu mnoho, není tedy možné zabloudit.

Výstup na hrad je klasicky do kopce, ale není náročný. Cesta je široká a vydlážděná plochými kameny. Jakmile už míjíme křížovou cestu, můžeme začít obdivovat krásy Máchova kraje.

Hrad je opředen četnými pověstmi, kterými se nechali inspirovat mnozí umělci. Bedřichu Smetanovi učarovala pověst o mniších, kteří zde ukryli poklad a která se stala námětem pro jeho komickou operu Tajemství. Pravdou je, že lidé na hrad celá staletí putují pro pomoc a věří, že pozitivní energie ukrytého pokladu má sílu plnit všechna přání, která zašeptají větru na některé z vyhlídek. V podstatě ze všech stran dohlédneme daleko po celém kraji. Nejlepší výhled  je však možné si vychutnat z Velké věže.

Pokračujeme po červené do Doks.

Cesta vede jehličnatými lesy, po bílým pískem sypaných cestách, kolem četných rekreačních středisek a barevných včelínů. Všude voní pryskyřice, je klid a krásná atmosféra. Kilometr před koncem cesty můžeme odbočit vpravo na žlutou značku k rašeliništím v přírodní rezervaci Břehyně a odtud pokračovat do Doks. Pokud ale zvolíme jako cíl výletu Staré Splavy, pak v Doksech u nádraží přejdeme lávku přes koleje a pokračujeme zase po červené. Cesta vede kolem Máchova jezera, ve kterém se můžeme za hezkého letního počasí i vykoupat.

V průběhu celého výletu je možné se za rozumné ceny občerstvit v četných restauracích. Tento kraj je plný zajímavých míst a srdečných lidí.

i-Senior.cz

Reklama