Za fyzickou i duševní očistou na Hlučínsko

Priessnitzovy koupele a křesťanský labyrint, zdroj: obecbela.cz

Hlučínsko leží na severním okraji Moravskoslezského kraje. Jedná se o atraktivní turistický region, kterému dominují malebné vesnice s pěkně udržovanými domy a zahrádkami. Přijměte pozvání do harmonické krajiny plné lesů, ve kterých se rozprostírá malá obec s názvem Bělá.

Reklama

Obec se nachází se asi 25 km od Opavy a 30 km od Ostravy. Je to vlastně vesnička, protože má pouze okolo 700 obyvatel a rozlohu 284 ha. Pro vesnici je typický kostel sv. Jana Křtitele z roku 1934 s uměle vytvořenou malou Lurdskou jeskyňkou a sochou Panny Marie Lurdské.

Naše kroky míří ke dvěma léčebným bazénkům založených na Priessnitzově metodě, které se nacházejí v krásné přírodě. Ten větší je určen pro venkovní koupel dolních končetin. Pravidelná čapí chůze v bazénku s protékající  chladnou vodou z místního pramene, přispívá k prokrvení dolních končetin, zlepšení srdeční funkce a průchodnosti cév, odolnosti proti infekcím a psychickým i fyzickým stresům. U bazénu se nachází chodníček s bílými oválnými kameny. Chůze po něm naboso aktivuje akupunkturní body na chodidlech.

Menší bazének s chladnou vodou slouží k ponoření horních končetin. Pravidelné koupele údajně pomáhají s nespavostí, zklidňují migrény a zlepšují dýchání.

Pár kroků směrem do mírného svahu se nachází les Pavlačka, z něhož na povrch vyvěrá pramen lesní vody s názvem Židlo. Pramen nejenže poskytuje příjemně osvěžení, ale pyšní se svými léčivými schopnostmi s bohatou historií. Jeho kvalitu potvrdili i lékaři Priessnitzových lázní.


Křesťanský labyrint inspirovaný francouzským Chartres

V roce 2008 byl v těsné blízkosti bazénků vybudován Křesťanský labyrint, který slouží věřícím a turistím k zastavení, odpočinku a relaxaci. Stavba byla inspirována francouzským labyrintem v Chartres. Na začátku cesty labyrintem můžeme číst na kameni motto: „Vydej se na cestu labyrintem, abys potkal Boha ve svém srdci“. Průměr labyrintu, který je postaven ze staletých cihel „klingerek“ pocházejících z Rothschildových staveb, je 26 metrů a délka cestiček 576 metrů.

Labyrint je nejstarší symbol lidstva a zažívá několik let renesanci. Malují se, staví a používají. Objevíme je v polích, parcích, zahradách, loukách, kostelích a katedrálách. Je to místo tiché meditace, symbol proměny a místo léčení.

„Manželská dvojice zde může projít v den své zlaté svatby plná díků za společnou cestu. Studentovi pomáhá chůze labyrintem lépe se soustředit na zkoušku, nemocným pomáhá připravit se duševně na operaci, uklidňuje nervy.

Labyrint pomáhá soustředit myšlenky, uklidňuje dech, vede k vnitřnímu míru.

Labyrint má mnoho tváří. Láká děti k nezávazné a radostné hře, láká cestující, turisty, moderní poutníky. Magicky přitahuje a každý, kdo ho vidí, neodolá pokušení se jím projít. Dospělí jsou často v labyrintu vážní. Děti naopak běží do středu a ven, jak nejrychleji mohou a zažívají u toho spoustu legrace“. Tolik krátká citace z textů vyvěšených na nástěnce u labyrintu.

Toto úžasné místo relaxace těla, léčivý pramen Židlo, Priessnitzovy přírodní lázně horních a dolních končetin včetně Křesťanského labyrintu jsou zdarma. Hlavní myšlenkou je fyzické osvěžení a duševní očista turistů i poutníků.

 

Reklama